scorecardresearch.com Hayat Bir Kervansaray ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayat Bir Kervansaray

Hayat Bir Kervansaray

Yazar : E. Sevgi Özdamar

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : TURKUVAZ YAYINCILIK

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1940’lı yıllarda doğup Türkiye’nin çeşitli yerlerinde büyürken hem kültürel hem de kişisel kimliğini bulmaya çalışan bir kızın romanı Hayat Bir Kervansaray. Büyükbabasıyla birlikte, doğduğu Anadolu kentine doğru çıktığı bir tren yolculuğunda, son Osmanlı-Rus savaşından başlayarak Kurtuluş Savaşı yıllarını ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin erken yıllarını da kapsayan dönemi, bir Kafkas göçmeni olan ve çağına tanıklık eden dedesinin ağzından dinler genç kız. 1950’ler Türkiyesi’nde yetişen bu kız için Türkiye’nin tarihi ve ekonomik çalkantılarla düşüp kalkan ailesinin bir Doğu Anadolu şehrinden başlayıp Bursa, Ankara ve İstanbul’da süren göçebe tarihi, bir mozaiğin parçaları gibi iç içe geçecektir. Roman kahramanı kızın kişisel tarihiyle birlikte geleneklerle çağdaş yaşamın aynı gök altında barındığı bir ülkenin portresi de çiziliyor. Avrupa’da yayınlandığında büyülü gerçekçiliğin başarılı bir örneği olarak karşılanan, pek çok dile çevrilip ödüller alan Hayat Bir Kervansaray, ironik, şiirsel diliyle bir okuma şöleni.

Demem o ki, Sevgi''nin kitabında ben sade Sevgi''nin mucizesini değil aynı zamanda kendi yaşadığım mucizenin işaretlerini, imlerini, imgelerini buldum. Böyle bir mucize en azından hepimizin birlikte yaşaması gereken edebiyat mucizesinin ta kendisidir!

Can Yücel / Adam Sanat
Kitap bir edebiyat olayı; yazar ise Şehrazat’ın öz kardeşi.
Angela Bacmair / Augsburger Allgemeine

Bu imgelerle dolu bir dil...Okurları, eleştirmenleri büyüleyen ve coşturan bir masal dili. Özdamar''a Alman edebiyatının en önemli ödüllerinden birini Ingeborg Bachmann Ödülü''nü kazandıran bir dil...

Bettina Büsser / Berner Zeitung

Şiirselliğin doruğunda harika bir kitap! Ağır ve hafif, karamsar ve güleryüzlü, kaba ve narin, dünyevi-bedensel ve masum, hüzünlü ve müthiş komik. Büyük bir renkli halı gibi. İnsan bu halının nasıl açıldığını, nasıl durmadan ta uzaklardan yeni sahneleri, öyküleri, kişileri önümüze getirdiğini ve mitos ile modern arasındaki ışıltılı bir yaşam dünyası oluşturduğunu şaşırarak görüyor.

Elisabeth Binder / Neue Züricher Zeitung

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963