scorecardresearch.com Gündüz Hırsızları ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gündüz Hırsızları

Gündüz Hırsızları

Yazar : Gazne Soysal

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : KIRMIZI YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sonunda bir hikâyesini aldım okudum, şaşırdım kaldım. Sonra da diğer hikâyeleri aldım. Yazmakta olduğum romanımı bıraktım, hikâyeleri bir türlü bırakamadım. Hikâyelerin bir kısmını bir kez, bir kez daha okudum, hikâyelerin tadına vardım. Bana öyle geliyor ki hikâyeler basılınca tekrar tekrar okunacak.
Hikâyeleri okudukça iyice anlıyordum. Bu hikâyelerdeki tipler, çoğu çok yazılmamış insanlar, inceden, derinden, belirsiz olan, görünmeyen psikolojileri ile ortaya çıkıyordu. Bu çaba bir ustalıktır.

Yaşar KemalYaşar Kemal, Gündüz Hırsızları’nın önsözünde Gazne Soysal’la tanışıklıklarını şu satırlarla anlatıyor: “Gazne Soysal’la buluşunca hep edebiyat konuşuyorduk… Yedi yıl kadar önce Selanik’e gittiğimde beni Gazne karşıladı. O sıralar Selanik’te başkonsolostu… İkimize de Selanik cennet oldu, ver gitsin edebiyata. Hastalığı çoktan başlamış o zaman, ama bana söylemedi. Selanik’ten Ankara’ya döndüğünü duydum. Görüşemeden ölüm haberi geldi…” Bir süre sonra büyükelçi olan eşi, Gazne Soysal’ın hikâyelerini Yaşar Kemal’e vermiş. Kemal, Soysal’ın bir hikâyesini eline alınca şaşırıp kalmış… Örneğin, Ahret Kapısı, Bodos, Anma Töreni, Aşkın Büyüsü, Kadın Düşkünü ilk akla gelen öyküleri. Soysal’ın hikâyelerinin belki de en etkileyici yanı kahramanlarının canlılığı. Kitapta birbirinden iyi 12 hikâye yer alıyor. Okumaya başlayıp da kitabı elinizden bırakamayınca Yaşar Kemal’e hak vereceksiniz. Gündüz Hırsızları, saklı bir öykü yazarının ardında bıraktıkları. Yaşar Kemal, onun öykülerini okudukça ne değerler yitirdiğimizi daha iyi anladığını söylüyor. Büyük usta bu yorumunda da son derece haklı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963