scorecardresearch.com Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı

Yazar : Ali Teoman

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ali Teoman’ın, 1991 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan öykü kitabı Nurten Ay adıyla yayımlanmıştı. 16 yıl aradan sonra gerçek yazarının adıyla yayınlıyoruz. Öyküler günümüz İstanbul’undan farklı çevreleri, farklı insanları, farklı sorunları konu ediniyor.
1991 Haldun Taner Öykü ÖdülüGerçek bir “İstanbul Masalı”

Pervane, Uykuda Çocuk Ölümleri, Bar Garip Cindi Zümrüdü Anka gibi kitaplara imza atan Ali Teoman’ın “meğerse ilk kitabı” imiş Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı. Adı gibi gizli kalmış bir edebi aldatmacanın açıklanması sonrasında ortaya çıktı bu durum.

Olayı kısaca anlatayım önce. 1991’deki Haldun Taner Öykü Ödülü’nü Nurten Ay adlı bir genç yazarın Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı adlı öykü dosyası usta yazar Adnan Özyalçıner’in kitabıyla paylaşmıştı. Adı sanı duyulmadık bir yazarın bu başarısı büyük ilgi gördü. İyi bir yazarın müjdecisiydi çünkü öykü. Ancak Nurten Ay’dan ondan sonra hiç bir satır gören olmadı.

Aradan geçen 16 yıl sonra Ali Teoman, bunun bir aldatmaca olduğunu ve öykünün gerçek yazarının kendisi olduğunu açıklamıştı.

Yazar, Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli öykü kitabında, İstanbul eksenli öyküler kaleme almış. ‘80’li yıllarda kolejlerde okuyup, Amerika’da master yapan ve Türk usulü, Amerika’dan ithal “yuppie” tarzını benimseyen, yeni nesil dinamik gençlerle içeri buyur ediliyoruz. Varlık Vergisi’nin sonrasında ellerindekini yitirmiş azınlık esnafı gezdiriyor bizi içeride. En sonunda da yeni İstanbul’un çehresini oluşturan Anadolu’dan göçmüş kavruk insanlar uğurluyorlar. Öykülerde ilk önce Kuzguncuk’ta Paşadede’den kalma bir konağın merdivenlerini çıkıp, kesif naftalin kokularının sindiği çeyiz sandığını açıyoruz Selim ve Zeynep’le beraber. Sonra Elias’ın -belki de Arif’in- rehberliğinde antika tombakların, aynaların, divitlerin arasından geçiyoruz. Ali Teoman, öykülere başlamadan önce, masalın ne olduğunu sorup, kendince izah ediyor. Tekerlemeyle, başlayan birbirinden ilginç olaylarla devam eden masallara gireceğimizi sanırken, aslında gerçek bir “İstanbul masalı” okutuyor bize.

Gökten üç elma yerine, birbirinin aynısı, ince işlenmiş 101 inci tanesinin düştüğü bir masal bu. Her masalda karşımıza çıkan (öyküde demek daha doğru olacak), tek tek kahramanlarımıza, anlatana ve okurlara pay edilen incilerin olduğu bir masal.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963