scorecardresearch.com Eylül ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Eylül

Eylül

Yazar : Mehmet Rauf

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : BEYAZ BALİNA YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eserin kahramanlarından Suad ve Süreyya evliliklerinin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen Süreyya''nın ailesiyle birlikte oturmaktadırlar. Fakat evin havası, artık Süreyya ve Suad''a sıkıcı gelmektedir. Süreyya, bir an önce bu evden ayrılıp, denize bakan sakin bir evde yaşamanın, en azından yazı orada geçirmenin hayalini kurmaktadır. Suad da iyice sıradanlaşan evliliklerini tekrar canlandırmak için bir değişikliğe ihtiyaçları olduğuna inanmakla birlikte, yine de halinden pek yakınmaz. Fakat, kısa bir süre sonra Süreyya''nın hayali gerçekleşir ve Suad''ın babasından aldığı para sayesinde Boğaziçi''nde bir yalı kiralarlar. Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı olan "Eylül", diğer Servet-i Fünun romanlarının aksine dil estetiği ve ifade ahengini, koruyarak sosyal içerikli bir konuyla çıkar karşımıza. Bu kitabı okuyunca, Süreyya ile Suad''ın aşkının hikâyesini en tatlı anılarınızda saklayacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Ekinler Gece Büyür'

  Yazar : Yılmaz Karakoyunlu

  Tür : Öykü


  Ekinler Gece Büyür - Yılmaz Karakoyunlu Toplumun farklı kesimlerinden seçilmiş sağlam kimlik ve kişilik sahibi kadınların...
  Devamı...
 • 'Selahaddin Eyyubi ile Akıllı Kız'

  Yazar : YÜCEL FEYZİOĞLU

  Tür : Öykü


  Selahaddin Eyyubi ile Akıllı Kız - Yücel Feyzioğlu Selahaddin Eyyubi hakkında anlatılan masallar bölük pörçüktü....
  Devamı...
 • 'Gothe Öleyazıyor '

  Yazar : Thomas Bernhard

  Tür : Öykü


  Gothe Öleyazıyor - Thomas Bernhard "(...) Ülkem hep sapkın bir çoraklık ve korkunç bir duyarsızlık olarak göründü...
  Devamı...
 • 'Sevinç Çokum'

  Yazar : Rozalya Ana

  Tür : Öykü


  Sevinç Çokum - Rozalya Ana Romanlarında genellikle toplumsal meselelere, kitlesel hareketlere dikkat çeken Sevinç...
  Devamı...
 • 'Masal Koleksiyoncusu'

  Yazar : NİHAN TEMİZ

  Tür : Öykü


  Masal Koleksiyoncusu - Nihan Temiz Dokunaklı bir hikâye... “Kızım, hayat bu taşa benzer, yükü biraz ağırdır....
  Devamı...
 • 'Bilgeli ve Hikmet Yolcusuna Hikayeler'

  Yazar : Selçuk Alkan

  Tür : Öykü


  Bilgeli ve Hikmet Yolcusuna Hikayeler - Selçuk Alkan Bilgeler, hayatın özge rehberleridir. Onlar yaşadıklarından,...
  Devamı...
 • 'İblis'

  Yazar : Hubert Selby Jr.

  Tür : Öykü


  İblis - Hubert Selby Jr. Kahramanımızın adı Harry, Harry White. Arkadaşları ona “Âşık Harry” derdi. Çünkü o kadınları...
  Devamı...
 • 'Teklifinizle İlgilenmiyorum'

  Yazar : Başar Başarır

  Tür : Öykü


  Öykücülüğümüzün “ele avuca sığmaz” kalemi Başar Başarır, Can Yayınları’nda. Başarır, cümlesi açık, kalemi tutuksuz yazarlardan; Türkçeyi gündelik dilin tüm alanlarına uzanacak, tüm renkleri kapsayacak biçimde kullanıyor.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963