scorecardresearch.com Doğu Öyküleri ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğu Öyküleri

Doğu Öyküleri

Yazar : Marguerite Yourcenar

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : HELİKOPTER YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Biz gençken bu kitabı tekrar tekrar okuduk. Başucu kitabımız yaptık. Ernesto Saboto’nun Tünel’i, Italo Calvino’nun Görünmez Kentler’i neyse, Doğu Öyküleri de oydu bizim için. Bir şölen. Düzyazı sevmeyen dostlarımız bile önünde secdeye dururlardı bu kitabın. Yourcenar, efsanevi isim. Bu kitap, efsanevi bir kitap.
Nefî divanını Bulak baskısıyla karşılaştıran ve şiir deyince, açıyorum eskileri okuyorum diyen en yakın arkadaşım, adını vermeyeyim, Doğu Öyküleri deyince sadece mutluluktan havalara uçardı.
Tabii, çevirmenin payı büyüktü bu durumda. Hür Yumer, okuyup okuyabileceğimiz en güzel çevirilerden birini hediye etmişti Türkçeye.
Herhangi bir okur, mesela, “Wang-Fo Nasıl Kurtuldu” başlıklı ilk öyküyü okuduğunda, hakikaten selamlayacaktır edebiyatın gücünü. Güzelin niye güzel olduğunu açıklamakta zorlanırız genelde. Ben de anlatamazdım eskiden bu kitabın niye güzel olduğunu. Şimdi biliyorum: Yaratıcılığın, yeni bir şey yapmanın yani poiesis’in en has örneği bu. Uzun müddet de aşılabilecek türden değil. Güzel, bu. Tam da bu. Başdöndürücü.
Levent Yılmaz
Yayın Yönetmeni

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Fil'

  Yazar : Raymond Carver

  Tür : Öykü


  Kısa öykü türünü yeniden var eden Carver, her başarısında içti, çok içti, ölümüne içti...
  Devamı...
 • 'Mithos Öyküler'

  Yazar : Volkan Ercişli

  Tür : Öykü


  Mithos Öyküler - Volkan ErcişliEy göklerin yıldızlı kızı Andromeda, Spil Dağı’nın eteklerinde kayaya dönüşen Niobe, ey ıstıraplı...
  Devamı...
 • 'Cesur Yürekli Kramponlar Futbol Öyküleri '

  Yazar : Ufuk Akalın

  Tür : Öykü


  Cesur Yürekli Kramponlar  Futbol Öyküleri - Ufuk AkalınErtesi gün Ejder okula gittiğinde her zamankinden daha neşeli...
  Devamı...
 • 'Bir Delinin Hatıra Defteri'

  Yazar : Nikolay Vasilyeviç Gogol

  Tür : Öykü


  Bir Delinin Hatıra Defteri - Nikolay Vasilyeviç GogolBu kitapta, hayata tutunmaya çalışan bir şizofrenin öyküsü “Bir Delinin...
  Devamı...
 • 'Beni Kim Sevsin?'

  Yazar : Ebru Askan

  Tür : Öykü


  Beni Kim Sevsin?    -   Ebru Askan“Nihayet çıkardı trençkotu üzerimden, atıverdi yere, atıverdi...
  Devamı...
 • 'İnşallah'

  Yazar : Gülçin Durman

  Tür : Öykü


  İnşallah - Gülçin DurmanGülçin Durman, farklı pencerelerden baktığı hayatı resmetmeye devam ediyor. Gelenekten beslenen yazarın...
  Devamı...
 • 'Saçlarıma Yağan Can Taneleri'

  Yazar : Güzin Arar

  Tür : Öykü


  Saçlarıma Yağan Can Taneleri - Güzin Arar  Bacaklarımı açıp, kadınlığımı inciten o pozisyonda yatarken aklımdan hep...
  Devamı...
 • 'Mevsimsiz Sohbet'

  Yazar : M.Alparslan Budak

  Tür : Öykü


  Mevsimsiz Sohbet - M.Alparslan BudakArka Kapak YazısıBir adamın yaşayamadıklarını yazılarında var etme çabası… Gerçek mi...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963