scorecardresearch.com Dilsizdi Herkes ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dilsizdi Herkes

Dilsizdi Herkes

Yazar : Güldal Okuducu

Sayfa Sayısı : 120

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kapımı çalan, uykularımı bölen hayatları öyküleştirdim. Yaşamak mı, tanıklık mı, yazmak mı zor Bir yılan, çöreklendiği yerden hep başını kaldırdı, hep bağırdı; ‘Bilmezlikten gelme, senin de payın var bu yaşananlarda. Bu hoyrat düzenin içinde, tepesinde meclisindesin. Sorumlusun’ Töre diye babası Gülderen’i vurunca Kenan’ın çırpınışına kaderle baktım, gördüm bir beyaz karanfilin postalın altında ezilişini. Güller Vadisi’nin dumanları arasında ateşte kaybolanların elini tuttum. Kar hiç durmadan kollarımdaki bebeğin cansız bedenine, Dilsiz mi herkes?...Dilsiz mi herkes?
Güldal Öktem Okuducu, işsizlik, toplumsal sorunların yarattığı çatışmalar sonucu yaşanan dramlar, göç ve sosyal adaletsizlikler gibi problemlere ayna tutarak yaşanan travmaları hem kadın, hem siyasetçi hem de öykücü olarak aktarıyor okura.
On bir öyküden oluşan kitapta Okuducu siyasi yaşamı boyunca gözlemlediklerini, tanıklıklarını, sorunlara bakışını kendine özgü bir dille aktarıyor.
Güldal Öktem Okuducu yirmi iki yıllık bir siyasetçi. Göç, Kadın ve Yerel Yönetimler bileşkesinde, kadın örgütlenmesi üzerine yeni tezler geliştirerek bu alanda önemli bir adım olan Ümraniye Kadın Kurultayı’nı gerçekleştirdi, ardından Ümraniye Kadın Merkezi’ni kurdu. Çeşitli düzeylerde parti yöneticiliği yaptı. 1996 yılında CHP Kadın Kurultayı’nda Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na seçildi.
22. Dönem İstanbul milletvekilliği yaptı. Türkiye’de kadınların siyasallaşması, kurumsal siyasete katılması ve örgütlenmesi için çalışmalar yaptı. Öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yer aldı. İlk öykü kitabı “Yarın Gene Uzak Yaz Yayınları tarafından 2001’de yayımlandı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963