scorecardresearch.com DERİN DONDURUCU İÇİN ÖYKÜ ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
DERİN DONDURUCU İÇİN ÖYKÜ

DERİN DONDURUCU İÇİN ÖYKÜ

Yazar : Zeyyat Selimoğlu

Sayfa Sayısı : 79

Yayınevi : VARLIK YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Öykülerinde genellikle denizi, gemicileri, deniz yaşamını anlatan Zeyyat Selimoğlu, bu yapıtında da denize uzak değil...
1994 Haldun Taner Öykü Ödülü''nü kazanan ve kitaba adını veren öyküde, geçtiğimiz yıl Boğaz''da meydana gelen tanker yangınına, çarpıcı bir dil ve kurguyla çok boyutlu bir açıdan bakıyor Selimoğlu.
Bin İkinci Gecenin Öyküsü''nde ise, kayalara vuran bir balıkçı teknesine ve yaşlı kaptanına çeviriyor gözlerini...
Ötek öykülerinde deniz yok; ama tıpkı deniz öykülerinde olduğu gibi, öykücülüğümüzün bugün vardığı düzeyi sezdiren o kadar çok şey var ki...
Kan grubu: Sıfır Tarih Negatif''te bir filmden;
Vincent Adında Birin''de bir tablodan; Senfoni Pastoral''da bir ameliyattan;
Ertresi gündü, Ayda Yürüdüler''de bir yangından;
Saçları Sarı Türün''de ise amcasından yola çıkarak, yaşamın anlamına açılan kapılarda buluşuyor okurla.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963