scorecardresearch.com Bürokrasi Öyküleri ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bürokrasi Öyküleri

Bürokrasi Öyküleri

Yazar : İsa Bayrak

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : POPÜLER KİTAPLAR

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bu hikâyeler:

  Neden derlendi?

  Neden yazıya döküldü?

  Neden bir kitaba dönüştürüldü?

  Ülkemizde en büyük toplumsal problemlerden birisi olarak bürokratik işleyiş gösterilmektedir. Halk bürokrasi iletişimindeki bozukluk... Hantal bürokrasi... Gelişen dünyaya ayak uyduramayan bürokrasi... Doğru kullanılmayan güç bürokrasi...
  Bunlar halk arasında, yazılı ve görsel basında sürekli dillendirilmektedir.

  Yine halk arasında yaygın olarak kullanılan; "gemisini yüzdüren kaptan", "paran varsa her kapı sana açık", "zenginin işi geri kalmaz" gibi deyimler bu iletişim yanlışlığının en belirgin açılımlarıdır.

  Derlenen bu hikâyelerde bunun örnekleri olduğu gibi, her şeyin böyle yürümediğine dair örneklerde ortaya konmuş ve bunlara dikkat çekilmek istenmiştir.

  Biz bütün bu olumsuzluklara karşı toplumumuzda hızla artan ve bizim de artmasını arzuladığımız birtakım olumlu örnekleri hikâyeleştirerek sizlere sunduk.

  Peki bu memlekette yaşayan insanlar yönetenlerinden ne istiyor?

  Aslında bu sorunun cevabı çok basit: Kendisini yönetenlerin kendisi gibi olmasını istiyor. Aynı hak ve sorumlulukların sahibi olmasını istiyor. Bütün bunların kanun ve kâğıt üzerinde değil de; bizzat hayatın içinde olmasını arzu ediyor.

  Kırmızı ışıkta durulacaksa herkesin durması gerektiğini düşünüyor.

  Hastanede sıra beklenecekse herkesin beklemesini istiyor.

  Sırtındaki elbisenin vatandaşın gözüne batmamasını arzuluyor.

  Her akşam mükellef sofralarda boy göstermek yerine, fakir fukaranın yemeklerine katık olmalarını bekliyor.

  Bir devlet dairesinde kendisine tepeden bakan insan yerine, kendisine insan muamelesi yapan görevli görmek istiyor.

  Dileğimiz odur ki olumsuzlar yerine olumlu örneklerin daha da çoğalması ve insanımıza sunulmasıdır.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963