scorecardresearch.com Bozkır ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bozkır

Bozkır

Yazar : Anton Çehov

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : YAR YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tüm dünyada öykü ve oyun yazarları arasında en ön sırada yer alan Anton Pavloviç Çehov, Rusya’da, Taganrod’da doğdu. 1879’da tıp eğitimine başladı ve daha sonraları doktor olarak Rusya’nın çeşitli bölgelerinde çalışırken, açlık ve yoksulluk çeken halka yardım için düzenlenen eylemlere katıldı.
Genç yaşta yakalandığı hastalık nedeniyle, Yalta’ya yerleşti ve orada Tolstoy ve Gorki ile dostluk kurdu. Çehov’un ilk öyküleri, nükteli fakat tarafsızdı. Yazarın edebi kişiliğinin, toplumsal konular ve görüşler üzerine eğilmeyle belirginleşen ikinci dönemi, 1888’de yazdığı Bozkır ile başlar. Bu öyküyü yazmak için Rusya’nın güneyindeki step bölgesinde uzun bir yolculuğa çıkan yazar, izlenimlerini gerçekçi bir üslupla anlatır.
Çehov, Rusya’daki toplumsal yapının radikal biçimde değişmesi gerektiğine inanıyor; kahramanlarını, hayatı ve yaşananları olduğu gibi göstermek gerektiğini düşünüyordu. “Martı” oyuncularına şöyle demişti: «Her şey basit olmalıdır... Tümüyle basit... Teatral olmamaktır esas olan...»

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Yokuş Yukarı İstanbul'

  Yazar : Sibel Öz

  Tür : Öykü


  Yokuş Yukarı İstanbul - Sibel Öz Gözüm ısırıyor bir yerlerden ikisini de, ama hafıza, mahalledeki Hafız amca gibi...
  Devamı...
 • 'Günlerden Kırmızı'

  Yazar : Polat Özlüoğlu

  Tür : Öykü


  Günlerden Kırmızı - Polat Özlüoğlu O gece dal gibi anamın yüreği ağzından, dili dudağından, canı içinden çıkmış....
  Devamı...
 • 'Bir Köpeğin Araştırmaları'

  Yazar : Franz Kafka

  Tür : Öykü


  Bir Köpeğin Araştırmaları - Franz Kafka Kafka bu eserinde yaşamı; deneyler ve araştırmalar yapan bir köpeğin gözünden...
  Devamı...
 • 'Beyaz Zambaklar Ülkesinde'

  Yazar : GRIGORY PETROV

  Tür : Öykü


  Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov Bir zamanlar yoksulluğun pençesinde bataklıklar ülkesi olan Finlandiya''nın...
  Devamı...
 • 'Küllerin Şehveti'

  Yazar : Şeyma Koç

  Tür : Öykü


  Küllerin Şehveti - Şeyma Koç Bir sıcaklık sarmıştı yüzümü, elleriydi. Kanımda dolaşan ılık bir arzu yayılıyordu...
  Devamı...
 • 'Kim O'

  Yazar : Murad Ertaylan

  Tür : Öykü


  Kim O - Murad Ertaylan “Birdenbire dank etti ki, bardağın ne kadarının dolu olduğunun aslında hiç önemi yok. Asıl...
  Devamı...
 • 'Öğreten Öyküler'

  Yazar : Göksu Birol

  Tür : Öykü


  Öğreten Öyküler - Göksu Birol Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin...
  Devamı...
 • 'Dürdane Hanım'

  Yazar : Ahmet Mithat Efendi

  Tür : Öykü


  Dürdane Hanım - Ahmet Mithat Efendi Ahmet Mithat (1844; Tophane, İstanbul - 28 Aralık 1912, İstanbul), Türk yazar,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963