scorecardresearch.com Bitmemiş Öyküler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bitmemiş Öyküler

Bitmemiş Öyküler

Yazar : J. R. R. Tolkien

Sayfa Sayısı : 755

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bitmemiş Öyküler, Tolkien’in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla sunduğu bir eser. 

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.Nihayet beklenen film gösterime girdi. Tolkien’in efsanevi romanı Yüzüklerin Efendisi üçlemesi beyaz perdeye aktarıldığında birçokları bu soruyu sormaya başlamıştı bile: Hobbit ne zaman gösterime girecek? İşte o kutlu günler içindeyiz. Haliyle, içimizdeki Tolkien, Hobbit ve Orta Dünya tutkusu yine kabarmış halde. Şükür ki kısmetimizde iki tane kitap varmış. İlki J.R.R. Tolkien imzası taşıyor. Büyük ustanın oğlu Christopher Tolkien tarafından hazırlanan kitap ‘Bitmemiş Öyküler’ adını taşıyor. Çünkü gerçekten bazıları Tolkien tarafından tamamlanmadan bırakılmış ve Christopher Tolkien’in dipnotlarıyla geliştirilmiş öyküler. Ama enseyi karartmaya gerek yok. ‘Bitmemiş Öyküler’, daha büyük eksikleri tamamlıyor. Hangi eksikler bunlar. Yüzüklerin Efendisi’nde tanıdığımız, hayranı olduğumuz birçok karakter ve kültürün, ırkın mazisini anlatıyor. Yani o büyük savaşlardan öncesine uzanıyoruz çok yerde. Hatta geçen senelerde yayımlanan Hurin’in Çocukları -ki olağanüstü bir metindir- hakkında da öncül metinler yer alıyor kitapta. Hatırlarsınız Yüzüklerin Efendisi’nde, Vekilharç, Rohan’ın ‘zamanında yardıma gelmediği’nden bahsederdi. İki millet arasındaki bu dostluğun temellerini de okuyoruz bu kez. ‘Bitmemiş Öyküler’, Orta Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki süreçten çeşitli kesitleri aktarıp “Bunun evvelinde neler oldu ki” diye soranlara cevap veriyor. Diğer taraftan da Tolkien’in yarattığı dünyanın kusursuzluğuna bir kere daha hayran bırakıyor. İkinci kitap ‘Hobbit ve Felsefe’ ise Bilbo Baggins, Gandalf ve Gollum karakterleri üzerinden Aristoteles, Platon, Nietzsche ve Kant gibi filozofların felsefelerini irdeliyor. Aynı zamanda, Tolkien’in eserlerindeki felsefi arka planı çiziyor. Bilbo’nun içindeki macera tutkusunu, Gandalf’ın filozofça cümlelerini, Gollum’daki dönüşümü irdeliyor. Makalelerde ayrıca Tolkien’e de odaklanıyor. Yarattığı karakterlerin onun kişiliğinden ne kadar izler taşıdığı da adalet anlayışı da stratejik zekâsı da hatta sanat ve güzellik anlayışı da ele alınıyor. Olağanüstü bir filmi tamamlayacak iki harika kitap.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963