scorecardresearch.com Benim Nasrettin Hocam ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Benim Nasrettin Hocam

Benim Nasrettin Hocam

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : EVRENSEL BASIM YAYIM

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Alî Balkız, Adnan Özyalçıner, Ahmel Say, Burhan Günel, Feyza Hepçilingirler, Mustafa Bale!, Mehmet Başaran, Muzaffer İzgü. Orhan Duru, Suzan Samancı, Tarık Dursun K., Tahsin Yücel, resimleyen: Seter Selvi.
Nasrettin Hoca, yalnızca adı anıldığında bile dudaklarda bir gülümseme yaratan tıalk bilgesidir. Yüzyıllardır dillerden düşmez hikâyeleri. Bir olayı geçerli kılmak için onun adı eklenir, hemen: "Hoca merhum bir gün..."
Adının yalnızca ''Hoca'' diye de anılması mı koruyup getirdi onu bugünlere? Yoksa halktan bir kişi oluşu, örneğin tükenmek bilmeyen yoksulluğu, zorluklara karşın umudunu yitirmeyişi mi?
Kimdi Nasrettin Hoca, gerçek bir okumuş mu? Kimilerinin iddia ettiği gibi her sözünde bir mistik gerçek gizli bir ermiş mi? Öyleyse neden bunca sıkıntı çekti? Muhalifliği yüzünden mi önemli görevlerden dışlandı? Yoksa mizahla gerçeği göstermesi mi onu ''hoca'' ilan etti hepimize...
800 yaşında bir bilgenin gerçek kimliğini artık istesek de öğrenemeyız. Ama Hoca''nın herkes için bir başka önemi olduğunu, fıkralarının bir başka anlam taşıdığını biliriz.
Günümüzün on iki ünlü yazarı yeniden yorumladı Hoca Nasreltin''i ve dünyasını. Onun dünyasının içerdiği öğelerle bizim dünyamızdan farksızlığı iyice göründü bu on iki öyküde. Yazarların anlattığı Nasrettin Hocaların hem hepsi birbirine benziyor, hem de hiç benzemiyor bizim düşündüğümüze... Nasrettin Hoca üstüne düşen düşün ışıklarını bin bir renge bölüp yeniden yansıtıyor. Bir pırlanta gibi. Ve kendi hep aynı kalıyor, şakacı, cömert, yoksul ve saf denecek kadar iyi niyetli. Eşi, eşeği ve çocukları sanki bütün dünyası. Kılıkları benzese de birbirine benzemez bu on iki yeni Nasrettin Hoca''yı karikatürist Sefer Selvi resimledi. Şimdi sorabiliriz okurlara: Nasrettin Hoca''yı nasıl bilirdiniz?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963