scorecardresearch.com Ben Büyüğünce De Çocuk Olucam ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ben Büyüğünce De Çocuk Olucam

Ben Büyüğünce De Çocuk Olucam

Yazar : Cihan Demirci

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : BULUT YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bizim çocuklugumuzda sikça sorulurdu: “Büyüyünce ne olacaksin bakiim yavrucum” diye... Gerçi ayni soru hala soruluyor ya neyse... Sanirim henüz 9-10 yaslarinda filandim... Bize oturmaya gelen amcam bana bu soruyu sormustu. Bende o dönemde çocuklugun keyfine öylesine kaptirmistim ki kendimi, amcama su cevabi vermistim o zaman: “Valla amca, ben çocuklugu çok sevdim, o yüzden büyüyünce de çocuk olucam!..” Bu muzip cevabi o günden beri aklimdan hiç çikarmadim. Mizahçi olacagim aslinda o cevapta gizliymis ya neyse... Çocuklugumda acilar, sikintilar, üzüntüler yasamadim mi, tabii ki yasadim, belki fazlasiyla ama çocukluk öylesine büyülü ve tertemiz bir dünyaydi ki, tüm bu üzüntülü anlarin önüne geçen hep nese, keyif, haz ve mutluluk olmustu benim için...” Böyle diyor Cihan Demirci, kitabin girisindeki önsöz yazisinda. Edebiyatimizin ‘mizah’ alanindaki usta ve üretken kalemi yazarliginin 25. yilinda çok özel bir kitapla çikiyor karsiniza... Bu çocuksu kitapta yazarin 9 ayri baslik altinda toplanmis çocukluk anilari, ilkokul yillarindan baslayip, lise yillarinin içine dek giden bir süreden, yani 1970’lerin baslarindan 1978’lere kadar uzanan bir dönemden olusuyor. Yazariniz Cihan Demirci yazarliginin 25. yilinda, bu vaziyetten yola çikarak sizi kendi çocuklugundan kalma anilar yumaginin içine davet ediyor... 1970’li yillarin Istanbul’un da çocuklugu geçmis biri olarak sizleri, bu kitapta çocuklugundan kalma günlere götürüyor. Hayatin daha sakin aktigi, daha duru, daha yavas, daha insancil o güzelim günlere. Çocukken çocuk olmayi ve büyüdügünde çocuk kalmayi becerebilmis herkese diyoruz ki, sahi ya biz ne diyebiliriz ki, artik söz bizde degil, ne zaman ne yapacagi belli olmayan çocuk ruhlu bu kitapta...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963