scorecardresearch.com Belkıs, Cevat ve Ne İdüğü Belirsizler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Belkıs, Cevat ve Ne İdüğü Belirsizler

Belkıs, Cevat ve Ne İdüğü Belirsizler

Yazar : Orçun Türkay

Sayfa Sayısı : 64

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Yükte hafif, pahada ağır” bir kitap:
Belkıs, Cevat ve Ne İdüğü Belirsizler, dokuz resimli öyküden oluşuyor. Peri Masalları ile ama özellikle 2008’de çıkan Zavallı ile dikkati çeken Orçun Türkay’ın bu üçüncü kitabı da sert ve alaycı.
Yazar, kendi çizgisinden sapmadan, bildiğini okuyarak ilerliyor. Üstelik bu kez kendini iyiden iyiye yokuşa sürüyor, önce resimleyip sonra öykülüyor. Dahası, çizginin ketumluğunu sözle açmayı deniyor: Resminin “görkemli sessizliği”ni anlatısının sivri diliyle bozuyor... Yazar, çizemediğini yazıya, yazamadığını çizgiye bırakarak denemekten korkmadığını gösterirken okur da kendini kanlı-canlı kişiler galerisinde unutuyor.
Türkay, günümüz öykücülüğünün “yükte hafif, pahada ağır” yazarlarından.Son dönem Türk öykücülüğünün en başarılı ve özgün kalemleri arasında ilk sıralarda yer alır Orçun Türkay adı. Peri Masalları ile yola çıkan, Zavallı ile neler yapacağını fazlasıyla hissettiren Türkay, son öykü kitabında çıtayı biraz daha yukarı yükseltmiş. Bu kez önce resimlemiş, sonra da resimlerin mürekkebinde gizli kelimeleri bize aktarmış. Bu ifadeden, resimlerin altına uygun öyküler yazmış, gelmesin aklınıza. Öykü ile resim kol kola yürüyor kitapta. Birinin anlatamadığını diğeri söylüyor. Sanki bir çizerin anlatıcı olduğu öyküler, söz konusu resmi neden çizdiğini ve niçin yarıda bıraktığını anlatıyor. Sonra hepsini bir kenara bırakıp olur olmaz insanları aktarıyor bizlere; çöp toplayanları, bir barda oturup sohbet eden ne idüğü belirsiz insanları, eceler ecesi Belkıs ve insanın içini ferahlatan vantilatör Pervin’i… Kimi öyküleri okurken rahatsız olup çevrenizdekilerden şüphe duyacaksınız. Çünkü Türkay öyle bir anlatıyor ki kahramanlarını ve onların her hareketini, bir sonraki öyküde sizi anlatmış olabilir mi diye ürküyorsunuz. Elinde kağıt kalem, sokaklarda kim nasıl davranıyor diye ava çıkmış adeta Orçun Türkay, önce çizip sonra yazdığı öykülerinde. Birbirinden sert, bir o kadar alaycı ve ileride çokça sözü edilecek bir öyküler toplamı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963