scorecardresearch.com Bazuka - Aşk, Yalnızlık ve Şiddete Dair Hikayeler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bazuka - Aşk, Yalnızlık ve Şiddete Dair Hikayeler

Bazuka - Aşk, Yalnızlık ve Şiddete Dair Hikayeler

Yazar : Murat Uyurkulak

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."
2002''de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanı''nın ardından, 2006''da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
2000’li yılların en iyi romanı seçilmişti Tol, bundan kısa bir süre önce. Murat Uyurkulak’ın ilk romanıydı ve ikinci romanı Har, kimilerince ondan bile iyiydi. Birkaç yıl arayla iki tane sıkı kitaba imza atan Uyurkulak’tan yeni bir şeyler beklerken ilaç gibi geldi, Bazuka isimli öyküler toplaması. Altı çize çize söylenmiş ‘aşk, yalnızlık ve şiddete dair hikâyeler’ diye. Hepsine evet ama, şiddeti o kadar naif ki gülseniz mi ağlasanız mı bilemiyorsunuz. Kendi beğendiği yazarların eserleri okunsun, tanıtılsın diye iş adamlarını kaçıran kütüphane memurunun yaptıklarına nasıl şiddet dersiniz? Apartmana yeni taşınan kiracının kızlarına âşık olan bir çocuğun, o kızların aslında kiracının yeğeni olduğunu ve ayda yılda bir görebileceğini öğrendiği zaman, ‘küfürle posta koyması’ onun doğal hakkı değil mi? Köylük yerde, tomurcuklanan çiçeklerin olduğu yerde kızların yanına yanaşan kara bakışlı adamlardan çekindiği için şehre kaçan ve zarar görmemek için kadınlığını gizleyen taksici Tahir’in temizliğinden kimin şüphesi olabilir ki? Hayatında pembeden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmeyen bir mahkûmun, kendine düşen pembe battaniyeyi değiştirmeyi istemesi çok mu? Bu dünyada yalnız kalmaktan başka şansı olmayan, kırılgan insanların öyküleri Bazuka.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963