scorecardresearch.com Balıkların Bununla Ne İlgisi Var? ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Balıkların Bununla Ne İlgisi Var?

Balıkların Bununla Ne İlgisi Var?

Yazar : Avi

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : HAYYKİTAP

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Mutsuzluğun çaresini arayan Willie...
Kötülüğü erdem sayan Matt Kaizer...
Telefonun ucundaki gizemli, sessiz dost? ..
Ölen kedisinin hayaletiyle boğuşan Ivy...
Öğretmeninden intikam almaya yeminli Gregory...
İki mükemmel kutu... Bir şans kurabiyesi...

Çocuk ve gençlik edebiyatının "inadına farklı" yazan ustası Avi''den "başka türlü" öyküler.
Çünkü..
Ne kadar farklıysa, o kadar bize dairdir!Ah şu çocuklar, sanki bazen sadece kafamızı karıştırmak için varlar. Bazılarını yolda gördüğünüz zaman, canını yakacak kadar, sıkı sarılmak istersiniz onlara. Bazıları ise sürekli sordukları sorularla sizi köşeye sıkıştırmak istiyor gibidir. Bazıları hayatınızın ışığıdır. Bazıları ise sadece çocuktur sizin için. Bütün masumlukları, sevimlilikleri ve afacanlıkları kadar zalimdir de çocuklar. Bir kere fazla açıksözlüdürler, istedikleri zaman filmlerde gördüğümüz kötü adamlar gibi dünyayı ele geçirebilecek planları vardır ve ne yaparsanız yapın onlar haklı çıkarlar. Tıpkı Avi’nin öykülerinde karşımıza çıkan Willie, Matt Kaizer ve dostları veya Ivy, Gregory ve diğerleri gibi. Sokakta gördüğü bir dilencinin ‘mutsuz bir adam’ olduğunu sanan Willie, onunla konuşmaya başladıktan sonra asıl mutsuz olanın annesi olduğunu fark ettiği zaman söyledikleri onun açıksözlülüğünden kaynaklanmaktadır. Çünkü karanlık mağaralarımızda yaşadığımız müddetçe dip balıkları gibi körleşiriz ve gerçeği asla göremeyiz. Willie en az annesi kadar bize de sesleniyor aslında Tabii diğer öykülerdeki çocuklar da… Balıkların Bununla Ne İlgisi Var?’daki öykülerde Avi, önce çocukları sonra bizleri bazı gerçekler üzerine biraz daha düşünmeye çağırıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963