scorecardresearch.com Al Çiçeğin Moru ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Al Çiçeğin Moru

Al Çiçeğin Moru

Yazar : Sevinç Çokum

Sayfa Sayısı : 175

Yayınevi : KAPI YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çocukluğun orada duruyordu, bir kapı
aralığında; kapıya yazıyordun harfleri istekle.
Birisi, yüzü olmayan bir şekil, fener tutuyordu
sana... Öğretiyordu.
"Hadi öğren öğreneceklerini... Kolay değildir
hayat denilen bu kitabı okumak. Satır satır,
harf harf... Her harf iç kanatır! Hadi yüklen,
taşı bakalım harfleri, satırları...

Sevinç Çokum. Türk öyküsünün açık penceresi. Bazen nazlı bir tül. Bazen rüzgârda çarpılmış ses. Satır satır, harf harf yüklü. Türkçe, yaratıcı bir taştır onda. Tam anlamıyla taştır... İnsana tam göz hizasından bakarken akan hayattır gördüğü. İnsanın eksik omzu...
Kendisiyle birlikte öykü de yeniden yazıldı.“Necdet Bey’le Neriman Hanım’ın buluşmaları Ataköy Beşinci Kısım’da gerçekleşti. Aslında birbirlerini tanımıyorlardı ama, öldükleri için aynı cami avlusunun musalla taşlarında yatarlarken tanışmış oldular.” Sevinç Çokum’un insanın içini “bir garip” eden öykü kitabı Al Çiçeğin Moru, bu cümlelerle başlıyor. Satır satır hüzün ve kahramanların yalnızlığının sindiği nahif öyküler bunlar. Artık bir klişe gibi gelse de, gerçek anlamda küçük insanlar karşımıza çıkıyor öykülerinde. Biri gidip diğeri geliyor, sessiz ve boynu bükük çoğu kahramanın. Sevinç Çokum’un alâmet-i fârikası büyüleyici dili her öyküsünde sizi kuşatacak, bunu baştan belirtmek gerek. Bazı öykülerinde elli yıl öncesine götürüyor bizi Çokum, bazı öykülerinde birkaç gün evveline. Mevsimi, atmosferi, mekânı, olayı, kahramanlarıyla gözümüzün önünde cereyan ediyor tüm yaşananlar. Belki İstanbul’da belki Anadolu’nun başka bir şehrinde yaşanan olaylar, belki sizin bile tanıklık ettiğiniz gelişmeleri anlatıyor Çokum. O kadar sahici ve o kadar büyüleyici. Bir solukta okuyup doyamayacağınız tekrar tekrar okuyacağınız öyküler.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'İskambil Destesi'

  Yazar : Murathan Mungan

  Tür : Öykü


  "İskambil Destesi'nde, okur karşısına çıktıkları tarih sıralamasıyla Son Istanbul, Kaf Dağının Önü, Üç Aynalı Kırk Oda ve Yedi Kapılı Kırk Oda''daki uzun öykülerin arasından seçilmiş parçalar yer alıyor." Murathan Mungan
  Devamı...
 • 'Şarkı Söyleme Dersi'

  Yazar : Catherine Mansfield

  Tür : Öykü


  Şarkı Söyleme Dersi - Catherine Mansfield Tanıtım Metni: Katherine Mansfield’in kısa hikayenin bir edebiyat türü...
  Devamı...
 • 'Ölmüş Oyuncaklar Müzesi'

  Yazar : Akif Hasan Kaya

  Tür : Öykü


  Ölmüş Oyuncaklar Müzesi - Akif Hasan Kaya Akif Hasan Kaya, öykülerinde insanı, insanın hallerini sürekli olarak toplumsal...
  Devamı...
 • 'Alexis ya da Beyhude Mücadelenin Kitabı'

  Yazar : Marguerite YOURCENAR

  Tür : Öykü


  Alexis ya da Beyhude Mücadelenin Kitabı - Marguerite YOURCENAR : Marguerite Yourcenar''ın 1929 tarihli romanı kendi...
  Devamı...
 • 'Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi'

  Yazar : F. Scott Fitzgerald

  Tür : Öykü


  Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi - F. Scott Fitzgerald “İnsanlar onu soracaklardı, ne diyecekti onlara? Onu, yetmiş...
  Devamı...
 • 'Aşk ve Arkadaşlık'

  Yazar : Jane Austen

  Tür : Öykü


  Aşk ve Arkadaşlık, İngiliz aristokrasisine mensup genç kızların duygu dünyalarını, kıskançlıklarını, gençlik hatalarıyla dolu gündelik yaşamlarını yalın bir dille anlatıyor.
  Devamı...
 • 'Sonunda Herkes Yalnız'

  Yazar : Hasan Özkılıç

  Tür : Öykü


  Sonunda Herkes Yalnız - Hasan Özkılıç Hasan Özkılıç, öykücülüğümüze kendine özgü üslubuyla, tanıttığı dünyalarla...
  Devamı...
 • 'Rüya Rüya İçinde'

  Yazar : Ali Haydar Haksal

  Tür : Öykü


  Rüya Rüya İçinde - Ali Haydar Haksal Her kitabında yeni anlatım tekniklerini deneyen usta yazar Ali Haydar Haksal,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963