scorecardresearch.com Abis ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Abis

Abis

Yazar : Aslı Tohumcu

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : KIRMIZI KEDİ

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Aslı Tohumcu

Aslı Tohumcu Abis’te sustalı bir bıçağın korkunç anlamlar barındıran sesiyle seriyor “gerçek”i önümüze...
Satır aralarında naif bir sesle “dünya yaşanması gereken bir yer değil mi?” diye soruyor...
Tohumcu bu ilk kitabında, hayatın göründüğü gibi olmadığını, insan ruhunun karanlık noktalarını ve şiddetin kan kırmızısını anlatıyor... Abis, dünyayı bir kâbusa döndürenlere edebiyatla bir karşı çıkış, sert bir isyanın da kitabı.Ne yazık ki şiddet, son aylarda fazlasıyla kanıksadığımız bir hal aldı. Her gün eski kocası tarafından öldürülen bir kadın, bir futbom maçında çıkan tartışma dolayısıyla öldürülen bir genç, belediye otobüsünde şort giydiği için dövülen bir başka genç ve benzeri haberleri okuyup öylesine geçiyoruz. Üçüncü sayfaların kısaltma harflerle belirtilen isimsiz kahramanları, aslında yanıbaşımızda duran ve ülkenin bir gerçeğini yüzümüze vuran insanlar. Şiddet uyguluyoruz. Cinnet vatan Türkiye’ye dönmüş durumdayız. Sessiz sedasız. Aslı Tohumcu yıllardır bunu dile getiren yazarlarımızdan. İlk öykü kitabı Abis’te de bunu söylemişti, son kitabı Taş Uykusu’nda da buna farklı bir açıdan yaklaşıyordu. Aradan geçen zamanda ülkedeki şiddet sayısı katlanarak artarken, Tohumcu’nun da roman ve öykülerindeki dili bir o kadar sertleşmiş. Abis’in tekrar baskısı bunu bir kere daha gösteriyor bizlere. Abis’te “paslı demirlere vura vura öldürmüş olmam suç mu?” diye soran kahramanı, ileriki yıllarda “öldürdüm ulan pişman değilim, gene yaparım,” diye bağıracak kadar cesurlaşacaktır. Tıpkı eskiden, reality şovlarda “pişmanım” diyenlerin, artık bir jön gibi gazetelere poz vermesi gibi. Abis, ülkedeki şiddetin ve buna paralel Tohumcu’nun kahramanlarının nereden nereye geldiğini gösteren etkileyici öyküler toplamı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963