scorecardresearch.com Tampliyeler , Tapınak Şövalyeleri ( Mehmet Deniz Öz ) ve Tüm Ortaçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tampliyeler ,  Tapınak Şövalyeleri ( Mehmet Deniz Öz )

Tampliyeler , Tapınak Şövalyeleri ( Mehmet Deniz Öz )

Yazar : Mehmet Deniz Öz

Sayfa Sayısı : 490

Yayınevi : YAZARIN KENDİ YAYINI

Tür : Ortaçağ Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tampliyeler, veya Tapınak Şövalyeleri... Tarihin sayfalarından silinip giden yüzlerce, binlerce kurumdan çok farklı bir öykü. Hem askeri bir örgüt, hem bir tarikat olan bu kurumun tarihi çelişkilerle doluydu: Hıristiyanlığın ateşli savunuculuğundan ateşe atılması gereken din sapkınlığına; büyük güç ve servetten ortaçağ zindanlarına; usta savaşçılardan gizli bilgilerin koruyucusu bilge kişilere; Avrupa''nın en güçlü askeri / dini örgütünden yasadışı bir örgütte uzanan bir hikaye. ''Kafir'' kanı döktükçe cennete biraz daha yaklaştığını düşünen bir şövalye aynı zamanda düşmanına öteki yanağını çevirmesi gereken din adamı nasıl olabilir? Bırakın Kilisenin yasakladığı faizi, ticarete bile temkinle yaklaşması gereken bir dini tarikat nasıl olur da Avrupa''nın en büyük finansal kurumu haline gelebilir? 200 yıl Hıristiyanlığın koruyucusu olarak eller üstünde tutulan bir tarikat nasıl bir anda sapkın olarak ateşe atılabilir? Bu kurum tarihin başlangıcından daha eski sırları Gnostik ve Batıni inançlarla karıştırıp günümüze Gülhaç, İlluminati, Mason örgütlerinin arkasındaki gizli güç olarak taşıyor, çeşitli adlar altında günümüzde de etkisini sürdürüyordu, en azından iddialar öyle. Tarihin karanlıklarında gizlenmiş örgütler arasında hakkında bu kadar çok komplo teorileri üretilen, bu kadar çok sayıda ve farklı karakterlerde mirasçısı olan başka bir kurum daha yoktur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963