scorecardresearch.com Kuruluşundan Yıkılışına Kadar Bizans Tarihi ve Tüm Ortaçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kuruluşundan Yıkılışına Kadar Bizans Tarihi

Kuruluşundan Yıkılışına Kadar Bizans Tarihi

Sayfa Sayısı : 276

Yayınevi : ÖZNE YAYINLARI

Tür : Ortaçağ Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Dünyanın önemli bir bölünde bin yıl yaşayan Bizans, kültürüyle, sosyal yaşamıyla, sanatıyla tarihçilerin, sanatçıların, arkeologların yoğun ilgisini çekmiştir. Hala büyük hayranlıkla seyredilen büyük anıtların yanı sıra içinde çevrilen "entrikalarla"da inanılmaz bir ün kazanan Bizansta, kuruluşundan yıkılışına kadar başa geçen 107 hükümdardan yalnızca 34 ü eceliyle ölmüş, diğerleri çatışmalara, ayaklanmalara kurban gitmiş, 65 kez saray darbesi gerçekleştirilmiştir. Yazar, tüm bu tarihi ayrıntılarıyla incelemektedir. Bizans ın kuruluşundan başlayarak, imparatorluk haline gelişi ve sonraki düşüş yıllarıyla, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yıkılışına kadarki süreç en önemli tarihsel kaynaklara dayanılarak açıklanmaktadır. Son derece dikkatli bir gözlemle incelenen Bizans ın bıraktığı yapıtların büyük bir bölümü, bugün üzerinde yaşadığımız İstanbul da bulunduğundan kitabın önemli bir kat daha artmaktadır. Levçenko nun bu çalışması Bizans tan Osmanlı İmparatorluğu na miras kalan kurum ve kuruluşlar, iki kültürün karşılıklı olarak birbirin nasıl etkilediğini ve değiştirdiğini görmemize olanak sağlamaktadır.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963