scorecardresearch.com Haçlı Seferleri 1 ve Tüm Ortaçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Haçlı Seferleri 1

Haçlı Seferleri 1

Yazar : Steven Runciman

Sayfa Sayısı : 310

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Ortaçağ Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • "638 yılının Şubat ayında Halife Hz. Ömer, beyaz bir deve üzerinde Kudüs''e girdi. Hz. Ömer doğruca, Hz. Muhammed''in göğe çıkmış olduğu Mescid-i Aksa''nın bulunduğu yere gitti. Halife, bundan sonra Hristiyanların kutsal yerlerini görmek istedi. Patrik onu Kutsal Mezar Kilisesine götürdü ve görülecek ne varsa gösterdi. Onlar kilisedeyken Müslümanların namaz vakti yaklaşmıştı. Halife seccadesini nereye serebileceğini sordu. Patrik ondan, bulunduğu yerde namazını kılabileceğini söyledi. Fakat Halife Hz. Ömer, tutucu adamlarının, onun ibadet ettiği yeri İslam adına alıkoyacaklarından çekindiğini söyleyerek, kilisenin avlusuna çıktı ve namazını orada kıldı. Söylediği de gerçekleşti. Ön avlu Müslümanlar tarafından alındı ama kilise, Hristiyanlığın en kutsal yeri olarak kaldı." Birinci Haçlı Seferi''nin sonucunda Kudüs''te Katolik Latin Krallığı, Antakya ve Urfa''da birer Haçlı devleti kuruldu. Hristiyanlar, Doğu Akdeniz kıyılarına yerleştiler. Müslümanlarca, Mekke ve Medine''den sonra en kutsal şehir olan Kudüs''ün, Fatımilerce Haçlılara teslimi, büyük üzüntüye yol açtı. Bu olaydan sonra Müslüman orduların yönetimi Türklerin eline geçti ve doğunun itici gücü Türkler oldu. Haçlı seferleri tarihi, dünya tarihinin en önde gelen, başladığı andan günümüze kadar bilimsel ve tarihsel ilgiyi hiç yitirmeyen konularından biridir. Haçlı seferlerinin Türkler açısından en önemli yönü, seferlerin başlangıcından itibaren haçlılarla mücadelenin öncülüğünü yapmış olmalarıdır. Bir bakıma bu mücadelenin 11. yüzyıldan başlayarak, doğu ile batı arasında önemli bir köprü olan Anadolu''nun hakimiyetini ele geçirmek için, Germen-Latinler ile Türklerin savaşmasından başka bir şey olmadığını, olayların gelişiminden anlıyoruz. Ve kimilerine göre bu mücadele, günümüzde de devam etmektedir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963