scorecardresearch.com Bizans Piyadesi - Doğu Roma İmparatorluğu 900-1204 ve Tüm Ortaçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bizans Piyadesi - Doğu Roma İmparatorluğu 900-1204

Bizans Piyadesi - Doğu Roma İmparatorluğu 900-1204

Yazar : Timothy Dawson

Sayfa Sayısı : 64

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Ortaçağ Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, çarpışan kuvvetlerin komuta stratejileri, muharebe taktikleri, askerî harekâtların düğüm noktaları.
Savaşçıların günlük yaşamları, talimleri, taktikleri, silahları ve muharebe deneyimleri.

Renkli tablolar - Benzersiz ayrıntılar – Fotoğraflar - Renkli savaş sahneleri

Bizans ordusu gizlilik, hızlı manevra ve üstün kuvveti vurgulayan bir inanç sistemi üzerine kurulmuştu. Bizans piyadesi hayatta kalma, kılıç, mızrak ve okçuluk teknikleri ile “kaplumbağa” (foulkon) formasyonunda savaşmak konusunda eğitimliydi. Bizans ordusunun eğitim ve teknikleri üzerine uzman olan Timothy Dawson, sıradan bir piyadenin orduya alınmasından günde iki kez yaptığı talimlere ve düşmanla karşılaşmasına kadar tüm deneyimlerini ayrıntılarıyla anlatıyor. Renkli çizimler Bizans savaşçılarının kostüm ve silahlarını aslına uygun bir şekilde canlandırırken, günlük hayatlarına da gerçekçi bir bakış atmamızı sağlıyor.Türk ve Macar dünyasında bir kahraman, Batı’da ise felaketle, yıkılma özdeytir Attila ismi. Asya steplerinden harekete geçip önüne kattığı kavimlerle bütün bir Avrupa’nın kaderini, dünya tarihinin seyrini değiştiren bu adamın kısa ömürlü imparatorluğu aslında nasıl bir devletti? Attila’dan sonra ayın etkiyi farklı bir güzergahtan gerçekleştiren Cehngiz Han ve ordusu nasıl savaşıyordu? Nasıl bir gücü vardı ki, bu kadar korku salıyorlardı? Peki, efsanevi Roma askerlerinden Bizans’a ne miras kaldı ve onların ordusu nasıl bir taktik izliyordu. Piyadelerinin gücü neydi? Surları nasıl kullanıyorlardı? Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Osprey’in askerî tarih dizisinden Türkçeye çevirdiği iki kitabı, “Attila ve Göçer Kavimler” ve “Bizans Piyadesi” tüm bu soruların cevabını verirken, aynı zamanda tarihi savaş sanatları ve büyük savaşların bilinmeyen yönlerini aktarıyor. İki kitapta da Angus McBride’ın usta işi illüstrasyonları yanında, renkli çizimler, detaylı betimlenmiş savaş sahneleri, ayrıca orijinal malzemelerin ve tabloların görselleri yer alıyor. Attila ve Göçer Kavimler, bir taraftan Türk boyları hakkında da detaylı bilgiler verirken hangi boy, hangi kavim kimlere dönmüş, onun da soy ağacını çıkarıyor. İki kitap da uzmanlarca hazırlanmış ve zengin anlatımlı, önemli müracaat kitapları.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963