scorecardresearch.com Kaos İmparatorluğu Ve Türkiye ve Tüm Orta Doğu Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kaos İmparatorluğu Ve Türkiye

Kaos İmparatorluğu Ve Türkiye

Yazar : Fevzi Uslubaş

Sayfa Sayısı : 488

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Orta Doğu

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Sorbonne Edebiyat Fakültesi SSCB bölümünden mezun olan yazar.Brüksel Üniversite’nde Devlet Doktorasını ‘’Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı İşgali ve SSCB ‘de İslam konusunda yapmıştır.

Sovyet ve Rus dış politikası ile ilgili kitap ve mak yazar, bazı üniversite ve Harp Akademilerinde potitikası/Avrasya/Balkanlar/Ortadoğu hakkında ders ve konferansı vermektedir.

1978 yılında dış işleri bakanlığında (alışmaya başlayan yazar, Özellikle Bulgaristan, Suriye ve Pakistan''da görev yaparken, komünist bloğun dağılma süreci, Ortadoğu siyasi denkleminin oluşumu ye 11 Eylül sonrasında küresel terörle mücâdele kapsamıntia gerçekleştirilen Afganistan ve Irak müdahalelerini yerinde izlemek ve böylece küresel güç mücadelesinde Avrasya''nın ön plana çıkrr asını gözlemek imkânı bulmuştur.

Bu çerçevede, yazar bu kitapta, ABD''nin İKi Merkezin Kontrolü Stratejisi dahilinde, Afganistan ve Irak operasyonlarını mercek altına almakta ve bu müdahalelerin Türkiye''ye etkilerini ve bölgesel yansımalarını değerlendirmektedir.

Benzer şekilde, Irak krizinin yanı sıra, Ortadoğu denkler yeniden oluşumunda önem kazanarak, son zamanlarda bölge ı gündeminde ve hatta küresel Ölçekte ön plana çıkmaya başlayan Iran nükleer dosyası ve bu ülkeye yönelik-o ta sı Amerikan müdahalesi^ tüm siyasi ve askeri parametreler, dahilînde bu kitapta ele slmmaktadîr.

Bu bağlamda, yazar, ABD''nin "müttefiklik" kıskacına girdiği gözlenen Türkiye''nin, bilhassa Kuzey Irak, İran, Ermenistan ve Karadeniz bölgesinde "stratejik açmazlara" sürüklenmekte oldu; değerlendirmekte ve yeniden şekillenmekte olan yeni dünya ülkemiz için ulusal çıkarlara uygun siyasi alternatif ve seçenekler sunmaktadır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963