scorecardresearch.com Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye ve Tüm Orta Doğu Kitapları Radikal Kitap'ta!
Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye

Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye

Yazar : Abdullah Şahin

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : TRUVA YAYINLARI

Tür : Orta Doğu

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

"Demokrasi, bugün adına Büyük Ortadoğu denen, halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde, Amerikan tarafından uygulanmak istenmekte. Peki, Amerika''yı buna iten sebep ne? Diğer bir deyişle, Amerika neden bugün Ortadoğu''da demokrasinin hakim olmasını istiyor? Amerika, işbirlikçisi olduğu çoğunluğu krallar, emirler veya askerlerden oluşan Ortadoğu''nun despot liderlerinden bugün neden kurtulmak istiyor? Amerika''yı yönetenlerin 11 Eylül Saldırıları''nı, Amerika''ya karşı duyulan kin ve nefretin bir göstergesi olarak yorumlaması, Amerika''nın Ortadoğu''ya demokrasi getirme çabalarının altında yatan en önemli etken. O zaman, Amerika''ya kin ve nefret duyanlar kimler? Yine Amerikalılara göre Amerika''ya kin ve nefret duyanlar, Arap
milliyetçileri başta olmak üzere, bölge ülkelerinin milliyetçileri ve radikal İslamcılar olarak nitelendirdikleri kişiler. Amerika''nın bölgeye demokrasi getirmesiyle; akıbetlerinin, kullanılıp bir kenara atılan Soğuk Savaş''ın sona ermesinde büyük role sahip Gürcistan''ın devrik Cumhurbaşkanı Şevardnadze gibi olacağını çok iyi bilen Ortadoğu''nun bazı despot liderleri, Amerika''nın bu projesine şimdiden direnç göstermeye başladı. Amerika, nasıl AB''yi de bu olayın içine çekerek kendisine karşı oluşan nefret ve kini AB''ye yönlendirmeyi başardıysa, aynı şekilde İslam''ın çatışmasını da başarmış gözükmekte. Diğer bir deyişle,''Artık İslam, İslam''a karşı..."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963