scorecardresearch.com A'raf / Oslo Barışı'ndan El Aksa İntifadasına Ortadoğu ve Tüm Orta Doğu Kitapları Radikal Kitap'ta!
A'raf / Oslo Barışı'ndan El Aksa İntifadasına Ortadoğu

A'raf / Oslo Barışı'ndan El Aksa İntifadasına Ortadoğu

Yazar : Bora Bayraktar

Sayfa Sayısı : 366

Yayınevi : AYKIRI YAYINLARI

Tür : Orta Doğu

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


11 Eylül 2001''de, New York''taki İkiz Kulelere saldırılarda ya da 15 ve 20 Kasım 2003''te, İstanbul''daki bombalamalarda bile karşımıza çıkan ''Filistin Sorunu''nun artık yarım yüzyılı aşan tarihi ve dünyanın hemen her yerine yayılan boyutlarıyla küresel bir sorun olduğuna kuşku yok. 90''lı yılların başında gelişen Oslo Barış Süreci ile birlikte artık çözümün kapı arkasında sanıldığı bu sorun maalesef daha sonraki gelişmeler içinde yine çözümsüzlüğün girdabına yuvarlandı. İsrail saldırganlığı Filistinlilerin intifadası ile karşılanırken Ortadoğu yine A''raf''ta durmaya karar kıldı.
A''raf; sevap ve günahları eşit olanların, ne cennete ne de cehenneme gidecek olan ruhları toplandığı yer... Üç semavi dinin de ortaya çıktığı bu ''Kutsal Topraklar'' üzerinde yaşayanlar cennete gidebilmek için canlı bombalarla hem kendilerini hem de çevrelerindekileri cehennem ateşiyle yakmaya devam ediyorlar...
Bir yanda, yerleştiği topraklarda kabul görmek isteyen bir halk, İsrailliler, diğer yanda ise onurunu korumaya çalışan yerli halk, Filistinliler. A''raf''ın bir yanı işgal, diğer yanı direniş. Şaron işgali, Arafat direnişi temsil ediyor. A''raf''ın bir yanı savaş, diğer yanı barış. Ortadoğu''da herkes barıştan söz edip savaş yapıyor. Göründüğü kadarıyla, mevcut yapıda gerçek bir barışa ulaşmak hayli zor olacak.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963