scorecardresearch.com Tapınak Şövalyelerinin Düşüşü ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tapınak Şövalyelerinin Düşüşü

Tapınak Şövalyelerinin Düşüşü

Yazar : Göktuğ Halis

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : ERKO YAYINCILIK

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Tarikata yönelik kurgusal ve spekülatif çalışmaları eleştiren Göktuğ Halis''in imzasını taşıyan ''Tapınak Şövalyelerinin Düşüşü'' Tarikatın Engizisyon ve Papalık Komisyonlarınca yargılanış sürecini, ülke okurunun ve tarihçilerin dikkatine sunuyor.Tapınakçılar Tarikatının yok oluşunu doğuran sosyo-ekonomik koşulların analizinden hareketle, Ortaçağ Avrupa''sının dünyevi ve ruhani iktidarları arasındaki çatışmasının nabzını tutuyor. Maddi uçuruma yuvarlanmış bir Kral''ın, Kilise''nin iktidar alanına pervasızca müdahalesinden, Engizisyon mantığının en acımasız uygulamalarını ele alan çalışma, Haçlı hayalini yaşatacak tek odak noktası olan Tapınakçıları yıkıma göndererek, hayatının en temel gayesini, “Haçlı umudunu” da yok ettiğini çok geç anlayan bir Papa''nın kişisel trajedisine uzanan bir tarihin çerçevesini çiziyor. ''Tapınak Şövalyelerinin Düşüşü-Yargılanma Süreci ve İnfazlar'', Müslüman fetihleriyle birlikte Ortadoğu''daki Haçlı varlığının yitirilişinde Tapınak Şövalyelerinin oynadığı başarısız role de ışık tutuyor. Haçlılar Çağı''nın bitişiyle birlikte temel mantığını yitiren Tapınak Tarikatı''nın, Kral IV. Philippe tarafından ustalıkla yönetilen bir operasyona direnemeyecek derecede büyük bir güç kaybına uğrayış sürecini de ayrıntılarıyla inceleyen kitap, örgüte ilişkin tüm efsane, mit ve söylencelerin kaynağı olan ''yargılanma sürecini'' ilk kez ülke okurunun dikkatine sunuluyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963