scorecardresearch.com Kutsal Olmayan Savaş İslamcı Terör ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kutsal Olmayan Savaş İslamcı Terör

Kutsal Olmayan Savaş İslamcı Terör

Yazar : John L. Esposito

Sayfa Sayısı : 212

Yayınevi : Oğlak Yayıncılık

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu kitabı, 21. yüzyılda yaşamları ve toplulukları kaçınılmaz bir biçimde iç içe geçecek olan Batı´da yaşayanl Müslümanlar kadar Müslüman olmayan insanların büyük çoğunluğu için yazdım. Müslüman dünya artık ´orada´ değil. Müslümanlar bizim komşularımız, meslektaşlarımız ve dost yurttaşlarımızdır ve onalrın dini de Musevilik ve Hıristiyanlık gibi tetörizmi reddeder. Daha önce hiçbir zaman ´anlaşma köprüleri oluşturmak´ gibi ılımlı cümleler, yalnızca askeri gücün kazanamayacağı bir savaşta bu kdar önemli olmamıştı. Anlayış ve eylem Müslümanlar ve benzer biçimde Müslüman olmayanlar için de ele ele gidiyor. Hepimiz basmakalıp sözler, tarihi rahatsızlıklar ve dini farklılıkların ötesine geçmeye, çıklarlarımız kadar paylaştığımız değerleri tanımaya ve ortak geleceğimizi yaratmak üzere kolektif olarak hareket etmeye davet ediliyoruz." -Önsöz´den. 11 Eylül´de Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezi´ne yapılan saldırılar bütün dünyayı şoke etti ve şaşkın bir halde bıraktı. Bu eylemcilerin İslam adına harekete geriştiğini öğrenen ve İslamiyet hakkındaki bilgisi çok az olan Batı dünyası, birdenbire temelde İslamiyet, özelde neden bu saldırıların yapıldığı, İslam ve İslam taraftarlarının gerekçeleri hakkındaki şu türden sorulara cevaplar aradılar: Aşırı İslamcılar denenler kimlerdi? Neden Batı´dan nefret ediyorlardı? Neyi başarmak istiyorlardı?Elinizdeki düzeyli ve yetkin kitapta dünyanın önde gelen Batılı İslam araştırmacılarından biri olan John L. Esposito, saldırılar sonrasında gelen pek çok soruyu cevaplamaya çalışıyor. Önce İslamiyet´i açık ve titiz bir biçimde açıklıyor. Cihat, İslam´da şiddet kullanımı ve terörizm hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor. Aşırı İslamcı denilen grupların yükselişini, dünya görüşlerini ve taktiklerini büyüteç altına alıyor. Amerika ve Avrupa karşıtlığının Arap ve Müslüman toplumlarını ikiye ayıran geniş tabanlı bir olgu olduğunu gösteriyor. Bilindiği gibi bu olgu, yalnızca dinsel fanatizmden değil, aynı zamanda Amerikan politikalarına karşı duyulan öfkeden de doğmaktadır. Pek çok Müslüman, Batı kültürü ve Batı kültürünün dünyadak ietkisi kaşısında endişe duymaktadır. Ancak Müslümanlar´ın çoğunluğu dinleri adına işlenen şiddet suçlarına da kesinlikle karşı çıkmaktadır. Teröre karşı gerçekleştirilecek ya da Müslüman dünyanın otoriter rejimlerinin muhalefeti bastırması için bir yeşil ışık anlamına da gelmemelidir. Kısa, net ve herkesin anlayacağı biçimde yazılmış olan ve Kasım 2003´te İstanbul´daki iki sinagog, bir banka ve bir konsolosluk bomblamalarının temelinde yatan bütün nedenleri de açıklayan Kutsal Olmayan Savaş, hem Batı hem de Doğu dünyasında saygı gören bir araştırmacının yirmi yıllık deneyimini yansıtıyar. Bütün dünyanın dikkatini çeken sorulara en iyi rehber kitap. (Arka Kapak)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963