scorecardresearch.com İşte İstihbarat ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
İşte İstihbarat

İşte İstihbarat

Yazar : Nurullah Aydın

Sayfa Sayısı : 750

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Basan: bilmek, istemek, cesaret etmek, susmak, sabretmek ve netice almaktır.
İstihbarat, gizemli bir alandır ve geniş kitlelerde pek sevilmez. Dedikodu şeklinde algılanır. Bu tür bir algılama psikolojik savaşla işlenen yanıltıcı bir sonuçtur. Politikacı, gazeteci, akademisyen, iş adamı istihbarattan uzak durur. Oysa dünyanın önde gelen ülkelerinde sayılan meslek grupları istihbaratla iç içedir. Bu ülkelerin başarılan, etkinlikleri ve küresel aktör olmaları da bundan kaynaklanmaktadır.
İstihbarat her dönem teknolojik gelişmelerdeki dev sıçramalara paralel olarak hızlı bir değişime uğramıştır. Internet''in sivil yaşamda kullanılmasıyla istihbarat faaliyetleri daha kapsamlı yeni ve yoğun bir alanda yürütülmeye başlanmıştır,
CIA, Mossad, MI5, FBS, BND ve Vevak arası istihbarat savaşı yanında; NATO, Gladio, Ergenekon olgusunun Türkiye üzerindeki örtülü savaşında, Türk istihbarat örgütlerinin yerini ve rolünü görmek ve anlamak gerekir.
Psikolojik, biyolojik, kimyasal savaşın, tarihsel birikimle, yeni şekillerle yürütüldüğü bir dünyada, derin yapılanmaların gizli projeleri konusunda kitleleri bilgilendirmek, niyetleri ortaya koymak, zihinlerde kapsamlı bir açılım sağlamak gerekir.
Bu nedenle; kim, neden, niçin istihbarata önem verir? İstihbarat faaliyetleri, ilişkiler ağı, ajan-istihbaratçının kimliği ve kişiliği gibi sorular bunların başında gelir.
Bu kitap; bir çok ulusal ve uluslararası ilişkilerde kılıçlar kınından çıkmadan nasıl zafer kazanıldığının ya da kaybedildiğinin perde arkasını ortaya koyarken, neden ve niçin sorularına açıklık getirmektedir. Böylece; Türkiye'nin; bölgesinde ve dünyada etkin, güçlü ve müreffeh bir toplum yapısı ve devlet işleyişine sahip olabilmesi için istihbarat yapılanmasının önemini ortaya koymaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963