scorecardresearch.com Gladio'nun İlk Düellosu Darağacında Bir Başbakan ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gladio'nun İlk Düellosu Darağacında Bir Başbakan

Gladio'nun İlk Düellosu Darağacında Bir Başbakan

Yazar : İsa Yılmaz

Sayfa Sayısı : 338

Yayınevi : KENT KİTAP

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz. 27 Mayıs 1960 Darbesi, Türkiye tarihinde büyük bir kırılma noktasıdır.
Peşi sıra gelecek darbeleri tetiklemiş, on yıllar süren karışıklıklara neden olmuştur.
Gündeme getirilen bazı kurumlar demokrasinin önünü tıkamıştır.

Adnan Menderes darbe öncesi dört koldan saldıran ve kaynağı bilinmezlerde yer alan büyük bir güce meydan okudu ama bu kanlı düelloyu kaybetti. Onun kaybetmesi ülkesinin kaybetmesiydi, ama halk bunu çok geç anladı. Menderes’in acılı ve yalnız hayatına bir ağıt değil belki de bir destandır bu kitap!..   MASKEsiz bir TARİH adına yazılmış bu kitapta merak edilen birçok soruya cevap bulacaksınız:

Menderes Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının yabancılardan maaş aldığını ve onların kontrollerine geçtiklerini ne zaman öğrendi, ne yaptı?
ABD, Menderes’i neden istemedi? Büyük Ortadoğu Projesi’nin temelleri Ortadoğu ülkelerindeki askeri darbelerle mi atıldı?
Amerika Başkanı Eisenhower 1960 darbesinden hemen sonra Türkiye’ye savunma amaçlı ne kadar PARA yardımı yaptı?
Darbe ile 7 bin 200 asker neden emekli edildi? Acaba Ergenekon’un ordu içindeki gücü mü arttırılıyordu?Ordudan atılacakların listesini Amerikan Gizli Servisi CIA mı belirlemişti?
Hangi darbeci general bunu itiraf etti?
Darbeciler YARGI’ya hangi darbeleri vurdular? Kaç hâkimi emekliye sevk ettiler?
Menderes’in Ortadoğu’da yürüttüğü bazı çalışmalar İsrail’in tepkisine yol açtığı için mi düşürüldü?
Amerikan Başkanı Kennedy, “Menderes’i asmayın!” mesajı gönderdiği için mi Menderes’i zehirlediler? Kennedy’nin suikaste uğraması ile Menderes’in idamı arasındaki benzerlikler nelerdi? Fatin Rüştü Zorlu’nun idamında Yunanlılar ve İngilizlerin parmağı var mıydı? Kıbrıs’ın rövanşı mı alınıyordu? Menderes’in uçağı Kıbrıs için garantörlük anlaşması yapma adına havalandığı için mi düşürüldü?
Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun idamında Cezayir’e silah gönderilmesi etkili olmuş muydu?
27 Mayıs darbesinden önce CHP teşkilatlarının telefon dinlemelerinde neler vardı? CHP darbenin gerçekleşmesi için hangi faaliyetlerde bulundu?
Darbe için yürüyüş yapan Harbiyeliler arasında hangi ERGENEKON sanıkları vardı? Veli Küçük Yassıada duruşmalarına neden katılmıştı? Bunu ne zaman itiraf etti? İsmail Hakkı Karadayı yıllar sonra 27 Mayıs ile ilgili hangi itiraflarda bulundu?
6-7 Eylül olaylarını Menderes’i düşürmek için mi çıkardılar? Özel Harp Dairesi’nin bundaki etkisi neydi?
Mustafa Kemal ile  İnönü’nün arası neden açıldı?Atatürk’ün kapattığı Mason Derneklerini hangi liderler açtırdı?
Darbede BASIN’ın nasıl bir etkisi vardı? Hangi haberler darbe zemini için yapılmıştı?
Devrik Cumhur Başkanı Celal Bayar ile Darbeci Cemal Gürsel’in AP başkanlığı için Süleyman Demirel’i desteklemelerinde masonların etkisi var mıydı?

Ve daha bir çok soruya cevap bulacağınız, roman tadında bir tarih çalışması…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963