scorecardresearch.com Gladio - Amerika'nın Kurduğu Gizli Örgüt ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gladio - Amerika'nın Kurduğu Gizli Örgüt

Gladio - Amerika'nın Kurduğu Gizli Örgüt

Yazar : Ali Kuzu

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : KARİYER YAYINCILIK

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünyadaki ilk terör örgütünün adı ‘Sicarii’lerdir. Hz. İsa’nın doğumundan tam 66 yıl sonra bugünkü İsrail’in bulunduğu bölgede korkuya ve şiddete neden olan ve kurbanlarını tercihen tatil günleri, kalabalıkların oluştuğu bölgelerde, “Sica” adı verilen ve elbiselerinin altında gizledikleri küçük kılıçlarla öldüren Sicariiler, tarihin ilk terör mağdurlarının doğmalarına da neden olmuştur.
Aradan asırlar geçmiş, 1945 yılında 2. Dünya Savaşı sona ermiş, insanlar barışa kavuştuk derken; iki süper güç olan ABD ve SSCB arasında ‘Soğuk Savaş’ adıyla yeni bir savaş başladı.
ABD’yi en çok kaygılandıran olay SSCB’nin 2. Dünya Savaşı’nda Doğu Avrupa ülkelerini işgal ettiği gibi 1945’ten yani 2. Dünya Savaşı’nın bitişinden sonra da bu işgalini devam ettireceği ve Batı Avrupa ülkelerini işgal edebileceği düşüncesiydi.
Bu yeni tehlikeyi ortadan kaldırmak amacıyla CIA, NATO ülkelerinde ortak adları GLADIO olan gizli ordular kurdurdu.
GLADIO ve adları daha farklı olan bütün diğer NATO’ya bağlı bu gizli orduların Soğuk Savaştaki işlevi kendi ülkelerinde Komünizmle mücadele etmekti.
Ancak Soğuk Savaş tehlikesi ortadan kalkınca bu ordular kendi ülkelerinde terör eylemlerine giriştiler. Ülke yönetimlerini beğenmeyerek darbeler düzenlemeye başladılar. Başbakanları, generalleri, iş adamlarını, gazetecileri, masum halk kitlelerini öldürdüler.
Aralarındaki parola şöyle idi; ‘Sivillere saldırmak zorundasınız... Halka.... çoluk, çocuk, kadın, erkek ayırımı yapmadan saldırın. Ülkenin her yerinde, Büyük şehirlerde terör estirin. Nedeni çok basit; Halk, bombalar patlayıp silahlar atıldıkça, devlete dönecek... Kurtar bizi, diyecek. O zaman daha geniş güvenlik önlemleri al!’

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Ajan Provokatörler'

  Yazar : Wendell L. Minnick

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Ajan Provokatörler - Wendell L. Minnick Ajan Provokatörler casusluk ve gizli eylem yapan yedi yüzün üzerinde...
  Devamı...
 • 'Panoptikon Gözün İktidarı'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Panoptikon Gözün İktidarı - Küresel kapitalizm yeni teknolojilerin, özellikle de iletişim teknolojilerini kullanarak...
  Devamı...
 • 'Masonluk'

  Yazar : PAUL NAUDON

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Masonluk - PAUL NAUDON Bu konuda yazılmış çok sayıda eserin varlığına rağmen, ilk kez Büyük Londra Locası’nın 1717...
  Devamı...
 • 'İstihbarat Örgütleri'

  Yazar : Ümit Özdağ

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  İstihbarat Örgütleri - Ümit Özdağ İstihbarat insanlığın ilk günlerden bu yana insanın en vazgeçilmez eylemlerinden...
  Devamı...
 • 'Hoşçakal Bizim Desk'

  Yazar : Tayfun İşçi

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Hoşçakal Bizim Desk - Tayfun İşçi Sonra panzerlerden kitle üzerine sıkılmaksızın asfalt üzerine su akıtılıyor. Kitlede...
  Devamı...
 • 'Klasik Dönem Osmanlı Kara Ordusunda Sefer Organizesi'

  Yazar : ADİL AYKUT BİÇER

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Klasik Dönem Osmanlı Kara Ordusunda Sefer Organizesi - ADİL AYKUT BİÇER Osmanlı Devleti tarih boyunca birçok zaferler...
  Devamı...
 • 'Haşhaşiler ve Tapınakçılar'

  Yazar : Tümay Türenç

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Haşhaşiler ve Tapınakçılar - Tümay Türenç Hem Haşhaşiler hem Tapınakçılar tarihin en gizemli ve etkili “devlet içinde...
  Devamı...
 • 'Casusluk'

  Yazar : ERNEST VOLKMAN

  Tür : Örgütler & Gizli Servisler


  Casusluk - Ernest Volkman Casusluk ve istihbarat ile ilgili bu kitap kesinlikle geniş bir okuyucu kitlesini memnun...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963