scorecardresearch.com Derin Devletin Peşinde ve Tüm Örgütler & Gizli Servisler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Derin Devletin Peşinde

Derin Devletin Peşinde

Yazar : Serhan Yedig

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Örgütler & Gizli Servisler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Aktüel dergisinden bir grup gazeteci 1990''ların başında,devletin içinde örgütlenen ve hukuk dışına taşan gruplarlailgili haberler hazırlamaya başladı. Bölücülük, terör ya da uyuşturucuyla mücadele gerekçesiyle yasalar üstü çalışan, gerektiğinde organize suç örgütlerinin eli kanlı elemanlarınıkullanan gizli yapılanmalara dikkat çekti.
Mazur görülen, teşvik edilen yapılanmaların gerçek yüzü birsüre sonra resmi belgelere de yansıdı: 1995''te MİT personeliTarık Ümit''in kaybolmasını takiben, MİT Kontrterör Dairesi 2. Başkanı Mehmet Eymür''ün hazırladığı rapor basınasızdırıldı. Bir yıl sonra Susurluk Kazası yaşandı, ardındanTBMM Susurluk Komisyonu Raporu, Kutlu Savaş''ın Susurluk raporu geldi. Aktüel muhabirleri bu süreçte hazırladıkları haberlerle vatan için kurşun sıktığı iddiasıyla ortaya çıkan, çeşitli güvenlik kurumlarının sağladığı dokunulmazlıkla haraç kesen, cinayet işleyen, hatta devleti dolandıranları kamuoyuna sergiledi. Ancak isimleri, suçları resmi raporlara girenlerin bir kısmı tanık sıfatıyla bile yargı önüne çıkartılamadı. Yargılananlar da sembolik cezalarla kurtuldu.
Susurluk Kazası''nın üzerinden uzun yıllar geçti. Hâlâ Susurluk kahramanlarının büyük bölümü farklı rollerle tekrar sahnede. Aktüel muhabirlerinin 1993-2000 arasında kamuoyuna sunduğu gerçekler, derin devlet ve kahramanlarıyla ilgili hafızalarımızı tazelemek için iyi bir fırsat sunuyor.
Derin Devletin Peşinde, bir anlamda ‘derinlerin gizli tarihi’ olarak ortaya çıkıyor okuyucunun karşısına. Ve zamanın bütün değişkenliğine rağmen Türkiye’de yaşanan gelişmeler bir kez daha ortaya koyuyor ki hâlâ ‘hiçbirşey göründüğü gibi değil’.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963