scorecardresearch.com YÖNETSEL ETKİLİLİK ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
YÖNETSEL ETKİLİLİK

YÖNETSEL ETKİLİLİK

Yazar : Mehmet Durdu Karslı

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Etkililik objektif bir gerçek olarak var olan yöneticinin bir niteliğidir ve bu nitelik sayısal olarak ölçülebilir. İşlevsel paradigmanın bu hakimiyeti etkililik çalışmalarındaki objektif çıktı ölçümleri üzerindeki artan önemden açıkça görülebilir. Etkili olmak yöneticinin görevidir. Nerede çalışıyor olursa olsun en doğru şeyleri yapması beklenen kişi öncelikle yöneticidir. Yüksek etkililik düzeyine sahip olan yöneticiler yaptıkları işlerde eksiklikleri doldurulamayan kişilerdir. Yöneticiyi eksikliği doldurulamayan kişi yapan en önemli faktör yöneticinin vizyonudur.

Bu vizyon bilgi işçilerinin üretken kılınmasını da sağlamaktadır. Bilgi işçisi için üretkenlik doğru şeyleri yaptırma yeteneğidir bu da etkililiğin ta kendisidir. Modern bir kuruluşta çalışan her bilgi işçisi konumu ya da bilgisi nedeniyle işin gerçekleşmesinde ve sonuçların elde edilmesinde kuruluşun kapasitesini maddi olarak etkileyen bir katkıdan sorumlu ise bir yönetici konumundadır. Bilgi işçisinin bir yönetici olup olmadığı insanları idare edip etmediğine bağlı değildir. Bilgi işi sayısal ve parasal olarak tanımlanamaz. Ancak sonuçları ile tanımlanabilir. Bunun için grubun kapsamı ve idareci kadronun genişliği pek belirleyici değildir.

Çünkü bilginin otoritesi mevkinin otoritesi kadar geçerlidir. Bugün artık en alt kademedeki idareci şirketin başkanı veya devlet kuruluşunun idarecesi ile aynı işi yapabilmektedir. Yani planlama düzenleme birleştirme motive etme ve ölçme. Alanı oldukça sınırlı olabilir ancak bu alan içerisinde o bir yöneticidir. Aynı şekilde karar verme konumunda olan her birey şirketin başkanı ya da idarecisi ile aynı türden işi gerçekleştirmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963