scorecardresearch.com Yönetim Muhasebesi ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yönetim Muhasebesi

Yönetim Muhasebesi

Yazar : Prof. Dr. Vasfi Haftacı

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : UMUTTEPE YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Belirli bir amaca yönelmiş yönetim faaliyeti olarak tanımlanabilecek olan bilgi toplama sistemi muhasebeyi de kapsar. Ancak bilgi toplama sistemi, bilgileri toplayıp depolayan edilgen niteliğinin ötesinde sonuçları yorumlamayı da içine alan etken nitelikli bir yönetim faaliyetidir. Bu nedenle bilgilerin toplanması kadar bunların geleceğe yön verecek şekilde yorumlanması, yönetim açısından çok önemlidir.
Son gelişmeler bugün artık muhasebeyi işletmeler için geçmişte gerçekleşmiş mali nitelikteki olguları saptayıp vergi matrahını belirlemek için kullanılan bir defter ve kayıt düzeni olmaktan çıkarmış, işletme ile ilgili tüm taraflar için bir planlama ve denetim aracı olma niteliğine ulaştırmıştır. Bu ise yönetim muhasebesi kavramının doğmasını ve uygulamaya konulmasını sağlamıştır.
İleriye yönelik, belli standartlardan hareket eden, yönetim gereksinmelerine karşı duyarlı bir muhasebe türü olan yönetim muhasebesi, bugünkü gelişmeler ışığında muhasebenin geleneksel görevleri dışında planlama ve çeşitli karar işlemlerinde yöneticiye yardımcı başlıca bir araç konumuna gelmiştir. Bu anlamda yönetim muhasebesi geleceğin muhasebesinin de temellerini oluşturan konuları inceleyen ve ele alan bir muhasebe türüdür.
Kitabın amacı özellikle işletme bilimi üzerine öğrenim yapan geleceğin işletmecilerine yönetim muhasebesinin temel konularında toplu ve uygulanabilir bilgiler vermek olup kitabın bölüm başlıkları ise şöyledir:
·         YÖNETİM MUHASEBESİNİN KAPSAMI
·         MALİYET DAVRANIŞI
·         KÂR PLANLAMASI
·         DEĞİŞKEN MALİYET RAPORLAMASI
·         BÜTÇELEME
·         YÖNETSEL DENETİM
·         MALİYETLER VE YÖNETSEL KARARLAR

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963