scorecardresearch.com Teoride Ve Uygulamada Bütçe Politikası ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Teoride Ve Uygulamada Bütçe Politikası

Teoride Ve Uygulamada Bütçe Politikası

Yazar : Doç. Dr. Haluk Egeli

Sayfa Sayısı : 232

Yayınevi : ALTIN NOKTA BASIM YAYIN

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin ortak amacı, makro-ekonomik hedeflere ulaşmak yö-nünden çeşitli iktisadi ve mali politika araçlarını etkin bir şekil-de kullanmaktır. Buna göre bir iktisat ve maliye politikası aracı olan bütçenin pek çok ülkede aynı zamanda ekonomik istikrara ulaşmak açısından önemli bir politika aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Nitekim her ülke kendi sosyo-ekonomik yapısına göre bütçe politikalarını önceden belirlediği amaç ve hedefler doğrultusunda ele alıp uygulamaya çalışmaktadır. Ülkelerin bu yöndeki çabaları özellikle 1929 Büyük Buhranı’ndan sonra hız kazanmış ve Keynesyen düşüncelerin etkisiyle devlet anlayışı müdahaleci bir yapıya bürünmüştür. Müdahaleci devlet anlayışının ortaya çıkmasıyla bütçeler de kapsadığı değişkenler bakımından başlıca iktisat ve maliye politikası araçlarından biri haline gelmiştir. Bu durum bütçenin mali dengeyi sağlamanın yanı sıra ekonomik dengeyi de sağ-lamaya yönelik kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır. O halde bir ülkede ekonomik dengelerin korunabilmesi, bütçe politikalarının en iyi şekilde planlanıp uygulamaya geçirilmesiyle mümkündür. Öte yandan bütçe politikalarının hükümetler tarafından kalkınma plan hedefleri doğrultusunda kullanılabilmesi, bütçenin hacim ve miktar olarak çok iyi düzenlenmesini gerektirmektedir. Buna göre, toplumsal tercihlere paralel olarak gi-derlerin ve gelirlerin bileşimi iyi ayarlandığı takdirde bütçe politikasından beklenen amaçlara ulaşmak o nispette kolaylaşacaktır. Bütçe politikasına yönelik alınan önlemler özellikle iktisadi konjonktüre bağlı olarak pek çok ülkede değişik olabilmektedir. Bunda gerek ülke içinden gerekse ülke dışından kaynaklanan iktisadi krizlerin ekonomiyi etkileme derecesi önemli bir faktör durumundadır. Özellikle günümüzde küreselleşme sürecinde yaşanabilen iktisadi krizlerden çıkış yönünde alınması gerekli tedbirlerin başında bütçe politikası araçları dikkat çekmektedir. Nitekim pek çok ülke son global krizle birlikte mali disiplini sağlayabilmek açısından mali açıkları azaltıcı ve aynı zamanda iktisadi istikrarı sağlayıcı tedbirler almaktadırlar. Bu bağlamda ülkeler krizin ulusal ekonomiler üzerinde yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek açısından bütçe araçlarından mali hedeflere ulaşmak yönünde yoğun olarak yararlanma çabası içindedirler. Öyle ki ülkeler yaşadıkları krizden çıkabilmek için bazen daraltıcı bazen de genişletici bütçe politikası tedbirlerine başvurabilmektedir. Böylece içsel ve dışsal faktörlere göre büyüklük ve bileşimi değişen bütçelerin ekonomik, mali ve sosyal hedefleri gerçekleştirmede aktif bir araç olduğu belirtilebilir. Kitabın basım aşamasına gelmesinde yaptıkları tashihlerle katkı sağlayan bölümümüz araştırma görevlilerine ve kitabın basımını titizlikle gerçekleştiren Altın Nokta Yayınevine en içten teşekkürlerimizi sunarız. Çalışmamızın öğrencilere ve bu konularda araştırma yapanlara yararlı olmasını temenni ederiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963