scorecardresearch.com Tasarım Ve Dekorasyon ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tasarım Ve Dekorasyon

Tasarım Ve Dekorasyon

Yazar : Velittin Kalınkara

Sayfa Sayısı : 269

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tasarım ve dekorasyon eğitiminin amacı nokta, çizgi, biçim ve form, doku ve süsleme, alan, ışık ve renk gibi tasarım elemanları ile denge, ilgi merkezi, ritim, armoni, ölçü ve oran gibi tasarım prensiplerinin öğrenilmesini sağlamaktır. Böylece öğrencinin hem herhangi bir obje ya da mekânın tasarımında hem de günlük yaşamın çeşitli alanlarında izleme, gözlem yapma, algılama, yaratma, duyumsama, bilgilenme, düşünme, usa vurma, eleştirme, fikir üretme, değerlendirme gibi duygu ve duyumlardan başlayarak tüm duygusal ve düşünsel süreçlerini bütünsel bir şekilde çalıştırması sağlanır. Görsel olarak da çevre ve madde ile yapıcı, düzenlemeci ilişki kurması ve birtakım eşdeğer formlar yaratması beklenir. Bu yaklaşım öğrencilere yaratıcı güçlerini ortaya koyarak gözlemlerini, izlenimlerini, duygularını, tasarım ve imgelerini bir şekilde mekâna veya objeye aktarma yetisi kazandırır.

Doğayı, geleneksel görme biçimleri, dogma ve nesnel olmayan yorumlar dışında tutarak, estetik ölçüleriyle değerlendirdiğimizde, doğanın bize çok değişik tasarımlar sunduğunu, önemli bir yol gösterici olduğunu görürüz. Güzelliğini çevrede yer alan bitkiler, canlılar, doğa olayları, çeşitli oluşumlar vb. pek çok tasarımla sunar. Bizim sorumluluğumuz çevrenin bu güzelliğine çeşitli şekillerde katkıda bulunmak veya doğadan esinlenerek onu taklit etmek, ona benzetmektir. Günümüzde daha önce benzeri görülmemiş yaşam biçimlerinin ortaya çıkması, teknolojik bilginin sürekli artması ve değişen sosyal değerler yeni ve karmaşık gereksinimler yaratmıştır. Gün boyu dış dünyanın stresleri ile karşı karşıya kalan insanoğlu, yaşamak, çalışmak, dinlenmek ve rahatlamak için tatmin edici bir çevreye gereksinim duyar. Yaşanabilir çevrenin yaratılmasında tasarım ve dekorasyon devreye girer. Tasarım bir mekânın döşenmesinde tüm sorunlar için tek çözüm olmayabilir, buna karşın tasarım prensiplerinin uygulanması mekânın güzel ve düzenli görünmesine katkıda bulunur. Yaşamdan zevk almak küçük detayların gerçekleştirilmesine, detaylar üzerinde durmaya ve bazı şeylerden özveride bulunmaya bağlıdır. Yaşanabilir ve hoşa giden-güzel bir ortam yaratmak da yaşam tatmini açısından önemlidir. Ancak herkesin güzelle ilişkisi aynı yoğunlukta, aynı belirginlikte değildir. Kimileri için sıradan bir değer olurken, kimileri için bir yaşam koşuludur. Kimi herhangi bir güzelle yetinir, kimi güzelin güzelini arar. Güzel kimileri için basit bir tüketim konusu, kimileri için yetkin bir üretim alanıdır. Herkesin güzelle ilgili bir görüşü, doğru yanlış bir kavrayışı, hatta bazen göreneklerle belirlenmiş bir bakış açısı vardır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963