scorecardresearch.com Strateji Oluşturma Modeli ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Strateji Oluşturma Modeli

Strateji Oluşturma Modeli

Yazar : DR. NEVZAT DENK

Sayfa Sayısı : 110

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitabın birinci bölümünde, önemli temel kavramlar ve bunların birbirle­ri ile olan ilişkileri üzerinde durulmuş, içinde strateji oluşturmanın da bir saf­hası olarak yer aldığı ‘stratejik yönetim’ konusuna, işletme ve iktisat temel do­kümanlarından faydalanarak kısaca değinilmiştir. Bu bölümde bilhassa harbin günümüzde aldığı şekillere geniş yer verilmiştir. Harp stratejileri; teknolojik gelişmeler ile tarihi deneyimler göz önünde bulundurularak yeni tanımlama­lara ve konseptlere maruz kalmıştır. Askeri güç, milli gücün diğer unsurların­dan ayrılamaz hale gelmiş, askeri gücün siyasi ve ekonomik güçle ilişkisi artan ve karmaşıklaşan bir şekil almıştır. İkinci bölümde, bizde henüz yeterince geliştirilemeyen Strateji Teorisi üzerinde durulmuş, bunun özellikleri, milli güç elemanları ve stratejinin 20 boyutundan önemlilerine açıklık getirilmiş, risk ve riskin elemine edilmesi ko­nularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Strateji Oluşturma modeli ele alınarak konuyla ilgili yaklaşımlar tartışılmıştır. Bilhassa Stratejik Değerlendirme (Strateji Oluştur­ma/Geliştirme) süreci çok detaylı incelenmiş, stratejinin nasıl elde edileceği bu dokümanla birlikte ilk defa açık bir şekilde sekiz safha halinde Tablo.4’de ve Şekil 10’da ortaya konmuştur. Ayrıca strateji elde etmede stratejik düşünme yetenekleri ele alınmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963