scorecardresearch.com Stok Yönetimi - Amprik Bir Yaklaşım ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Stok Yönetimi - Amprik Bir Yaklaşım

Stok Yönetimi - Amprik Bir Yaklaşım

Yazar : Orhan Küçük

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Stoklar işletmelerin önemli maliyet kalemlerinden birini oluşturmakta, faaliyet alanına göre stok türleri veya toplam stoklar içindeki ağırlıkları değişkenlik göstermektedir. Stok, varlığının da yokluğunun da bir maliyetinin olabildiği karmaşık bir öğedir. Stoklar, aynı zamanda işletme sorunlarının üzerini örten, sorunların çözülmesini ve iyileşmeyi engelleyen unsurlar olarak da değerlendirilebilir. Küreselleşme sonucu artan rekabet ve biraz da yaşanan ekonomik krizlerin etkisiyle kâr marjlarının düşmesi, işletmelerin sahip oldukları her bir varlık kalemini optimal düzeyde bulundurmalarını zorunlu kılmaktadır. Üretim sürecindeki ara stoklar da işletmeye belli bir yük yüklediğinden, üretim sürecinin en doğru, en kısa ve en düşük maliyetle üretimi sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Stoklar artan önemi nedeniyle iyi kontrol edilmeli hatta etkin bir biçimde yönetilmelidir. Bu hususta pek çok farklı yöntem olmakla birlikte bunların çoğu özellikle iş piyasasında bilinmemekte ve yeterince yararlanamamaktadır. Bu çalışma, stokun farklı yönleriyle incelendiği, kaynak eser olarak hazırlanmıştır. Stok kontrol yöntemleri ve yeni stok yönetim türlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi kitabın öne çıkan yönleridir.

Bu kitapta cevabını bulacağınız sorulardan bazıları,
-       Stokun Önemi
-       Stok Problemleri
-       Stok Maliyetleri
-       Stok Kontrol Yöntemleri
-       Etkin Stok Yönetimi
-       Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik
-       Malzeme İhtiyaç Planlama
-       Üretim Kaynakları Planlaması
-       Kapasite İhtiyaç Planlama
-       Kurumsal Kaynak Planlama
-       Tam Zamanında Üretim
-       Emanet (Negatif) Stok Sistemi
KOBİ’ler İçin Stok Yönetim Esasları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963