scorecardresearch.com Sağlık İşletmeleri Yönetim Rehberi ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sağlık İşletmeleri Yönetim Rehberi

Sağlık İşletmeleri Yönetim Rehberi

Yazar : Ahmet Akın, Ali Coşkun

Sayfa Sayısı : 470

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hastaneler, sağlık merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, sağlık ocakları, laboratuarlar, özel muayenehane ve poliklinikler, ana-çocuk sağlığı merkezleri, verem savaş dispanserleri, kan merkezleri, diyabet merkezleri ve görüntüleme merkezleri gibi bir çok farklı şekilde karşımıza çıkan ve hizmet sektörünün önemli örneklerinden olan sağlık işletmeleri, teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve koruyucu sağlık hizmetleri gibi hizmetler sunmaktadır.
Sağlık işletmelerinin bazıları, özel sektör tarafından işletilmekte ve kâr amacı gütmektedir. Sağlık işletmelerinin önemli bir çoğunluğu ise, kamu tarafından yönetilmektedir. Kâr amacı olmayan kamu sağlık işletmeleri, toplumun tamamına veya bir kesimine sosyal fayda sağlamayı esas almaktadır. Gerek kamu gerekse özel sağlık işletmelerinin yöneticilerinin modern yönetim teknik-lerini kullanması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Sağlık işletmeleri, eğer profesyonelce yönetilirlerse, kaynak kullanım verimliliği artacak, hizmet alanla-rın memnuniyeti sağlanacak, bunun sonucunda beklenen sosyal fayda sağlanmış olacak ve finansal olarak başarılı olan işletme varlığını sürdürülebilecektir.
Teknolojik gelişmelerin ve sağlık alanındaki yeniliklerin, sosyal güvenlik sisteminde yapılan düzenlemelerin ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaların da etkisi ile, Türkiye''de sağlık işletmeleri son yıllarda önemli gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmelere paralel olarak, sağlık işletmelerinin yönetim uygulamalarında iyileştirme çalışmaları artmaya başlamıştır. Artık, sağlık işletmelerinde müşteri memnuniyeti, kalite ve verimlilik gibi kavramlar öne çıkmaya başlamıştır. Bu kapsamda genellikle sağlık mesleğinden gelen sağlık işletmesi yöneticilerinin, kendilerini yöneticilik formasyonu açısından geliştirmeye çok istekli oldukları gözlenmektedir.
Bu kitap, sağlık sektöründe yukarıda da sayılan farklı türden sağlık işletmelerinde, her düzeyde yönetici veya yönetici adayı olan sağlık sektörü çalışanlarına, modern yönetim teknikleri hakkında bilgi sunmak için hazırlanmış ve sağ-lık kuruluşu yöneticilerine hem teorik hem de pratik açıdan yardımcı olacak bilgileri içermektedir.
Sağlık işletmesi yöneticileri için bir rehber kitap olarak hazırlanan bu ki-tap, yönetimin tüm alanlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış ve yönetim ve organizasyon, pazarlama yönetimi, finansal yönetim ve muhasebe, sağlık eko-nomisi, sağlık hukuku ve sağlık yönetiminde özel konular olmak üzere olmak üzere altı ana bölüm ve bunların altında toplam yirmi bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin yazarları, kendi alanlarında uzman, sağlık işletmelerinde yöneticilik, danışmanlık veya eğitmenlik yapmış üniversite öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Bu kitabın, Türkiye''deki sağlık sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerin gelişmesine katkı sağlamasını ve sağlık yöneticilerine faydalı olmasını umuyoruz

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963