scorecardresearch.com Özel Finans Kurumları Ve Muhasebe Uygulamaları ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Özel Finans Kurumları Ve Muhasebe Uygulamaları

Özel Finans Kurumları Ve Muhasebe Uygulamaları

Yazar : Aydın Karapınar

Sayfa Sayısı : 237

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde, İslam ekonomisi giderek ilgi çeken bir konu haline gelmektedir. Bu konuda kitaplar yazılmakta, seminerler düzenlenmekte, araştırmalar yapılmakta, İslam ekonomisinin ne olduğu, diğer ekonomik sistemlerden nasıl farklılaştığı açıklanmaya çalışılmaktadır.

Yaygın olan görüş, faizsiz bir finansal yapının İslam ekonomisinin temel özelliği olduğudur. Bu nedenle, İslam ekonomisi ve faizsiz finansal yapı eşdeğer olarak ele alınmaktadır. İslam ekonomisinin özünü oluşturan faizsiz finansal yapı, İslami bankaların oluşumunu gerektirmektedir. İslam ekonomisinin hedeflerini ve amaçlarını başarmada İslam bankalarının katılımını büyük öneme sahip olacağı beklenmektedir.

İslam Bankacılığı ve Faizsiz Bankacılık kavramları eş anlamlı olarak kullanılmakta olan kavramlardır. Ülkemizde, İslami esaslara göre faizsiz çalışan bu tür kurumların 1983 yılından itibaren faaliyetlerine izin verilmiştir.
Ancak, bu kurumlar için İslam bankası veya faizsiz banka kavramları kullanılmamış, bunun yerine Özel Finans Kurumu kavramı tercih edilmiştir. (Çalışmamızda da Özel Finans Kurumları kavramı esas alınacaktır) Şunu da belirtmekte fayda vardır ki, ülkemizdeki, Özel Finans Kurumu ile İslami bankacılık arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özel Finans Kurumlarına, İslami banka demek çok da doğru değildir. Çünkü Ülkemizde, Özel Finans kurumları genel ekonomik ve hukuku kaideler üzerine kurulmuştur. İslam bankacılığında ise, genel ekonomik ve hukuki kaidelerin tümümün, İslami kurallara uygun olarak işlemesi gerekmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963