scorecardresearch.com Ortaklıklar Muhasebesi ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ortaklıklar Muhasebesi

Ortaklıklar Muhasebesi

Yazar : Prof. Dr. Remzi Örten

Sayfa Sayısı : 557

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sermaye, deneyim ve işgücünü bir araya getirerek daha verimli ve çağdaş bir çalışma İçin önemli olan ortaklıklar, küreselleşen günümüzde gittikçe Önem kazanmaktadır.
Yıllardan beri vermekte olduğumuz Ortaklıklar ve Muhasebe Uygulamaları derslerimizdeki çalışmaları Öğrencilerimizin, muhasebe ve vergi uygulayıcılarının ve bu konularla ilgilenenlerin kullanımına sunmak amacıyla bu kitabı yayınlamış bulunmaktayız. Kitabımızda kolektif, adi komandit gibi şahıs ortaklıkları ile anonim, limited, paylı komandit ortaklık, iş ortaklığı, yatırım ortaklığı, yatırım fonları gibi sermaye ortaklıklarının tanıtılması yapılmıştır.
Yeni vergi düzenlemeleri ve ortaklıklar muhasebesine etkisi de çalışmamızın Önemli bir bölümünü oluşturmuştur.
Şahıs ortaklıklarına örnek olarak ülkemizde daha çok uygulanan kolektif ortaklıkların muhasebe uygulamaları üzerinde durulmuştur (Kuruluş, sermaye artırma, sermaye azaltma, kâr-zarar dağıtımı, birleşme, tasfiye, devir konularını kapsamak üzere).
Şahıs ortaklıklarının içinde yer alan ve ülkemizde pek uygulaması olmayan adi komandit ortaklığın kollektif ortaklığa nazaran farklılık gösteren konuları üzerinde durulmuştur.
Sermaye ortaklıklarından, diğer ortaklıkların muhasebe uygulamalarına temel teşkil eden ve ülkemizde uygulama sahası geniş olan anonim ortaklıkların, kuruluş, sermaye artırılması ve azaltılması, kâr-zarar dağıtımı, birleşme, tasfiye, tahvil ihracı, yatırım indirimi, yenileme fonu, yeniden değerleme, maliyet artış fonu, iştirak hisseleri ve gayrimenkul satış kazana istisnası, üretim tesislerinin ayni sermaye olarak konulmasından kaynaklanan kâr istisnası, vazgeçilen alacaklar, destekleme primi, götürü gider indirimi, gider kısıtlaması, kur farkları, kıdem tazminatına karşılık ayrılması ve dönem net kârının belirlenmesi aşamaları konularını içerecek bir şekilde ve ayrıntılı olarak inceleme yapılmış ve Tekdüzen Hesap Planına uyarlanmış muhasebe uygulamaları üzerinde durulmuştur.
2003 yılından önceki duruma ve 4S42 sayılı yasa ile yapılan değişiklik nedeniyle 2003 yılı Mayıs ayından itibaren geçerli olan yeni sisteme göre kurumlarda vergi paylarının hesaplanması ve kâr dağıtımına ilişkin ayrıntılı örneklere ve muhasebe uygulamalarına yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963