scorecardresearch.com Muhasebe Verilerine Dayalı Risk Ölçümü ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Muhasebe Verilerine Dayalı Risk Ölçümü

Muhasebe Verilerine Dayalı Risk Ölçümü

Yazar : Doç. Dr. Figen Ayıkoğlu Zaif

Sayfa Sayısı : 206

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Belirsizlik ve risk kavramları, beklentilerin gerçekleşmeme durumunu İfade etmek için kullanılan ve çoğu zaman aynı anlama geldiği düşünülen kavramlardır.
Ancak, belirsizlik, beklentilere ilişkin olarak gelecekle ilgili çok az göstergenin olduğu ve objektif tahminlerin yapılamadığı durumlarda söz konusu olmaktadır. Risk ise, objektif tahminlere dayanarak, beklentilerde, hangi koşullara göre değişiklik olabileceğini ortaya koyan bir kavramdır.
Ekonomik kalkınmanın önemli unsurları olan, işletmeler de hem yatırım kararlarının alınmasında hem de kar veya firma değerinde beklentilerinde ortaya çıkabilecek değişmeleri belirtmeyebilmek için riskle ilgilenmektedirler. Riskin Ölçülmesiyle ilgili ilk çalışmalar menkul kıymet yatırımları açısından portföy teorileri çerçevesinde geliştirilmiştir. Bu modeller, oluşturulan portföylerle sistematik olmayan riskin elimine edileceğini varsaymaktadır.

Bu nedenle modeller, beta katsayısı ile ifade edilen menkul kıymetlerin piyasa riskine karşı duyarlılığına odaklanmıştır. Riske bu bakış açısı menkul kıymet yatırımları açısından yeterli olabilir, ancak, yatırını kararlarının alınmasında ve işletmenin gerçeğe uygun değerinin belirlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Çünkü bu modeller, getiriyi menkul kıymet getirisi İle tanımlayarak sistematik riski (Pazar riskini) ölçmeyi hedeflemekte sistematik olmayan risk unsurlarının çeşitlendirmeyle elimine edileceğini kabul etmektedir.

İşletmelerin yatırımdan beklentileri ise beklenen kar ve/veya nakit akışlarını elde etmektir. Beklenen kar veya nakit akışlarındaki değişimi yalnızca sistematik risk çeşitleriyle ifade etmek mümkün değildir. Söz konusu değişim, ekonomik nedenlerle (enflasyon, faiz oranlarındaki değişim) olabileceği gibi, işletmeye özgü, üretim, yönetim, finansman fonksiyonlarından kaynaklı (sistematik olmayan) nedenlerle de olabilir. Beklenen getiriyi, işletme açısından kar veya karlılık oranlan (aktif karlılığı, öz kaynak karlılığı gibi) ile tanımlayarak yatırıma ilişkin toplam risk ölçülebilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963