scorecardresearch.com Maliye Yöntemleri Muhasebesi Ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulaması ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Maliye Yöntemleri Muhasebesi Ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulaması

Maliye Yöntemleri Muhasebesi Ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulaması

Yazar : Recep Şener

Sayfa Sayısı : 411

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüz modern İşletme Yönetimi anlayışı içinde, maliyetlerin gerçekleri yansıtabilecek bir şekilde hesaplanarak, buna göre satış ve diğer işletme politikalarının saptanması kaçınılmaz bir duruma gelmiştir. İşletme yönetiminin gereksinim duyduğu her türlü maliyet hesaplamalarını, maliyet muhasebesi denilen bir muhasebe türü üstlenmiş bulunmaktadır. Maliyet muhasebesi bu çerçeve içinde işletmenin planlama ve iç denetim işlevlerinin yerine getirilmesiyle ilgili, önemli bilgilerin üretilmesi yanında "elde edilen ürünlerin birim maliyetlerinin saptanmasını kendisine ana amaç edinmiştir. Maliyet muhasebesi bu amacını yerine getirirken, bir takım maliyet hesaplama yöntemlerinden hareket etmektedir.
İşte bu kitapta sözü edilen maliyet yöntemlerine göre, ürün birim maliyetlerinin ne şekilde hesaplanacağı konuları üzerinde durularak, her yöntemin özelliklerine göre muhasebeleştirilme şekli Tekdüzen Muhasebe Sistemiyle uyumlu bir biçimde açıklanmıştır. Bu nedenle de kitaba "Maliyet Yöntemleri Muhasebesi ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulaması" adının verilmesi uygun bulunmuştur,.
Yukarıdaki çerçeve içinde yedi bölümde ele aldığımız bu kitabımızda, ayrıca yararlanılan maliyet yöntemlerine göre işletme bütçelerinin ne şekilde hazırlanacağı konusunda da açıklamalarda bulunulmuş ve sırasıyla sözü edilen bölümlerde şu konular ele alınmıştır.
İlk bölümde, modem maliyet ve yönetim muhasebesinde kullanılan maliyet hesaplama yöntemleri tanıtılmıştır. Bu amaçla, maliyet hesaplamalarını; kapsam, şekil ve zamana göre ele alan tüm yöntemler ayrı ayrı incelenerek, sonuçta her üretim işletmesinin kolayca uygulayabileceği bir yöntemler sentezinin ne şekilde oluşturulabileceği konusuna açıklık getirilmiştir.
İkinci ve üçüncü bölümlerde, maliyetlerin hesaplama şeklini belirleyen yöntemler (Sipariş ve Evre Maliyeti Yöntemleri) ayrı ayrı ele alınarak, sözü edilen yöntemlerin işleyiş ve Tekdüzen Muhasebe Sistemine göre muhasebeleştirilme esasları, sayışa! örneklerle açıklanmıştır.
Dördüncü bölümde, üretim aşamalarında ortaya çıkan; fire, bozuk ve Özürlü ürünler ile artıkların, üretim maliyetine etkileri araştırılarak, bunlara ilişkin muhasebe kayıtlarının ne şekilde yapılacağı sayısal örneklerle açıklanmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963