scorecardresearch.com Kobi’lerde Ufrs’ye Uygun Finansal Raporlama ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kobi’lerde Ufrs’ye Uygun Finansal Raporlama

Kobi’lerde Ufrs’ye Uygun Finansal Raporlama

Yazar : Doç. Dr. Sami Karacan

Sayfa Sayısı : 316

Yayınevi : UMUTTEPE YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Uluslararası alanda ortak bir muhasebe dili oluşturma temel amacına bağlı olarak ortaya çıkan UFRS’nin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Birçok ülke kendi muhasebe standartları ile UFRS’ler arasında harmonizasyon yapmaktadır. Avrupa’da hisse senetleri borsada işlem gören bir-çok işletme finansal tablolarını UFRS’ye göre hazırlamaya başlamıştır. Buna paralel olarak Türkiye dâhil birçok ülke kendi muhasebe sistemlerini UFRS’lere göre düzenlemeye ve hatta uygulamaya başlamıştır. Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 01.01.2005 tarihinden itibaren SPK’ya tabi şirketlerin UFRS’ye uyumlu şekilde muhasebe kayıtları tutmasını zorunlu kılmıştır. Türkiye Muha-sebe Standartları Kurulu’nun (TMSK) çıkardığı Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) UFRS’leri tam set olarak kabul etmiştir. Türk Ticaret Kanunu Taslağı da muhasebe uygulamalarında TMSK standartlarını referans göstermektedir.

KOBİ’lerde UFRS’ye Uygun Finansal Raporlama adıyla, KOBİ niteliğindeki işletmelerin Tekdüzen Hesap Planına uygun düzenledikleri finansal raporları, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde nasıl düzeltip düzenleyecekleri ve bu düzenlemeleri muhasebe kayıtlarında hangi hesaplarda izleyeceklerini göstermeleri gerektiğini ortaya koyma temel amacıyla sunulan bu çalışmanın akademisyenlere, konuyla ilgilenenlere ve uygulamacılarına faydalı olmasını dilerim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963