scorecardresearch.com İşletme Yönetimi Öğretim Ve Eğitiminde Örnek Olaylar İle Yazınsal Kurguları ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
İşletme Yönetimi Öğretim Ve Eğitiminde Örnek Olaylar İle Yazınsal Kurguları

İşletme Yönetimi Öğretim Ve Eğitiminde Örnek Olaylar İle Yazınsal Kurguları

Yazar : Olcay Bilge Aşkun

Sayfa Sayısı : 193

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Öğretim, bireye bilgi kazandırıcı, eğitim de düşünsel, fiziksel “beceri” kazandırma eylemi biçiminde kısaca tanımlanacak olursa; İşletme Yönetimi disiplininin gerek okullarda, gerek işletmelerde öğrenim (öğretim ve eğitim) konusu yapıldığında, öğrenci ya da katılımcılarına hangi katkıları sağlayacağı sorusuna verilecek yanıtlarda Örnek Olay incelemeleri ve yazımları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamızın ilk bölümünde, öncelikle “Örnek Olay” kavramı tanıtılmış ve bugüne kadar yerli ve yabancı yazında örnek olay yöntemi üzerine yapılan tanımlardan söz edilmiş ve işletme yönetimi öğretim ve eğitiminde örnek olay yönetiminin bilinen bütün boyutları özetlenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; günümüz işletmelerinde 2006 ve 2008 tarihleri arasında yaşanan ve çalışmamız için seçilen 60 farklı örnek olay bulunmaktadır. Bu olaylarda yer alan işletme ve kişilerin adları; olayı yaşayan kişilerin ve işletmelerin zarar görmelerini engellemek amacıyla değiştirilmiştir. Olay, tarafımızdan öncelikle okunarak derlenmiş ve özgün olarak kaleme alınmıştır. 5 ve 6. bölüm; “Yazınsal Kurgu” kavramı tanıtım ve açıklamalarını kapsamaktadır. Çalışmamızdaki örnek olaylardan birkaçı seçilip, bu olayların yeniden kurgulanarak, yazılış yöntemine yer verilmiştir. Son olarak çalışmanın sonunda, bu alanda inceleme yapacaklara yararlı olacak bir “Kaynaklar Listesi” hazırlanmıştır. Çalışmamız umarız tüm ilgilenenlere yararlı olur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963