scorecardresearch.com İşletme Matematiği ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
İşletme Matematiği

İşletme Matematiği

Yazar : Bülent Kobu

Sayfa Sayısı : 655

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İşletme yöneticisinin en önemli görevi karar vermektir. Karmaşık bir işletme problemi karşısında atılacak ilk adım problemle ilgili olayları dikkatle gözlemektir. Etkin gözlemde yöneticinin yeteneği ve tecrübesi çok önemli rol oynamakla beraber bazı tekniklerin bilinmesi de büyük fayda sağlar. Problemin teşhisi ve bununla ilgili bilgilerin toplanması verilecek kararın isabet derecesini doğrudan etkiler. Yanlış ve gereksiz bilgilerin toplanması bir taraftan karar verme süresini uzatırken diğer taraftan kararın doğruluk derecesini olumsuz yönde etkiler. Matematik yöntemler öncelikle problemi etkileyen faktörlerin ve aralarındaki ilişkilerin açık ve seçik biçimde tanımlanmasını sağlar. Dolayısı ile yönetici değişen durumlar ve varsayımlar karşısında kararın nasıl değişeceğini daha kolay görme ve kıyaslamalar yapma olanağını bulur. Modern işletme problemlerinde değişken ve parametre sayısının çokluğu ve değişkenler arasındaki karmaşıklığı alternatif çözümler arasından en iyisinin seçimini güç bir sorun haline getirir. Diğer taraftan bilgisayarların son yıllarda yaygın biçimde kullanılır olması matematiğin gerekliliği hakkında bazı yanlış kanıların doğmasına yol açmıştır. En basitinden en karmaşığına kadar çeşitli problemleri çözebilen bilgisayar yazılımlarının kullanılabilir olması öğrenim devresinde bulunan gençleri matematik öğrenmenin gereksizliğine inandırmaya başlamıştır. Halbuki bir problemin teşhisi, problemlerin, parametrelerin ve bağıntıların tanımlanması, kısacası bir işletme probleminin matematik modelinin kurulması bilgisayar tarafından yapılacak bir iş değildir. Modelin kurulması kadar önemli bir konu da modelin çözümünün yorumlanması ve karar verilmesidir. Yönetici sadece matematik çözümlerin sonuçlarına bakarak karar veremez. Son kararda, yapılan varsayımların, ölçülemeyen faktörlerin ve risklerin de göz önüne alınmasında yöneticinin sezgi ve tecrübesi de önemli rol oynar. İşletme yöneticisinin bir problemin matematik modelini kurabilecek ve çözüm sonuçlarını sistematik bir mantıkla analiz edebilecek kadar matematik formasyona sahip olması gereklidir. Bu nedenle, modern işletmecilikte matematiğin verimli ve etkili bir karar verme aracı olduğu fikrinin benimsetilmesi bu kitabın ana amacı olmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963