scorecardresearch.com İşletme Birleşmeleri ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
İşletme Birleşmeleri

İşletme Birleşmeleri

Yazar : Prof. Dr. Aydın Karapınar

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İşletme birleşmelerin sayısı ve ekonomik boyutu giderek anmakladır. İşletmeler, birleşme yoluyla büyüme yoluna sıklıkta başvurmaktadırlar. Birleşmelerin finansal etkinliklerinin raporlanması, finansal tablo kullanıcıları açısından büyük önem ar/ etmekledir. Bu bakımdan, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu, işletme birleşmelerin raporlanması konusunda, sürekli standartlarım gözden geçirmekte ve raporlanacak bilginin kalitesi arttırmaya çalışmakladır. Bu anlamda, IFRS 3 yeniden gözden geçirilmiş ve çok büyük değişiklikler yapılmıştır. Yeni standardın 2007 yılından itibaren yürürlüğe girmesi beklenmekledir.

Ülkemiz mevzuatı açısından işletme birleşmelerine bakıldığında, birçok farklı uygulamanın mevcut olduğu görülmektedir. Birçok yeni düzenleme ise yapılına aşamasındadır. Ancak, halen ülkemiz uygulamalar), Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarından oldukça farklı hükümler içermeye devam etmekledir. Kitabımızda, işletme birleşmeleri, IKRS 3’de yapılması düşünülmekle olan değişiklikler baz alınarak açıklanmıştır. Standardın, mevcut uygulamadan farklı yönleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Böylece, yapılması düşünülen düzenlemelerin amacı ve uygulama şekli onaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca, ülkemiz uygulamalarındaki işletme birleşmeleri de inceleme konusu yapılmış ve LFRS’uia uyum konusunda yapılması gerekenler onaya konmaya çalışılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963