scorecardresearch.com İmkb'de İşlem Gören Enerji Şirketlerinin Mali Performanslarının Topsıs Yöntemi ile Analizi ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
İmkb'de İşlem Gören Enerji Şirketlerinin Mali Performanslarının Topsıs Yöntemi ile Analizi

İmkb'de İşlem Gören Enerji Şirketlerinin Mali Performanslarının Topsıs Yöntemi ile Analizi

Yazar : Nuray Ergül

Sayfa Sayısı : 94

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Enerji, çağdaş toplumların yaşamında vazgeçilmez bir yer almakta ve toplum yaşamını önemli ölçüde ve doğrudan etkileyen temel öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplum yaşamının her zerresine girmeyi başaran enerji, her geçen gün talepte hızlı artış yaşanmasına yol açarken, enerji kaynaklarının aynı oranda azalmasına da neden olmaktadır. Enerji kaynaklarındaki azalış, enerji sektörünün özellikle kaynakların arttırılması, verimliliğin çoğaltılması gibi konuların çözümü için enerji şirketlerinin yeni arayışlar içine girmesini gerektirmiştir.Enerji kaynaklarında meydana gelen azalma; dünya kamuoyunun enerji üretimi ve tüketiminde daha hassas davranmasına neden olurken, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin de daha çevreci politikalar izleyerek, kaynak üretim ve kullanım stratejileri geliştirmelerini sağlamıştır. Hükümetlerin uyguladıkları çevre politikalarının ve tüketicilerin çevreye karşı duyarlılıkları, enerji şirketlerinin tüketicileri için daha kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve özellikle çevreyle uyumlu üretim yapmalarını sağlamaktadır.Enerjinin gündelik yaşamdaki yerinin ve etkinliğini artması; enerji sektörünün iş hacmini çoğaltırken, yapısını da daha dinamik hale dönüştürmektedir. Ayrıca bu durum enerjinin ekonomiler içindeki payını ve önemini arttırmakta ve ülkelerin uluslararası ilişkilerine doğrudan veya dolaylı olarak etkide bulunmaktadır.Türkiye’de rekabetçi, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir enerji piyasası oluşturmak amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kurulmuştur. Böylece, enerji piyasası, kurumsallaşmasını tamamlayarak, piyasanın düzenlenmesini ve denetlemesini organize bir yapı içinde gerçekleştirme imkanı elde etmiştir.Ülkemizde enerji piyasası ile ilgili olarak gerekli yasal düzenlemeler tamamlanmıştır. Ancak; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, piyasadaki yeni gelişmeleri ve rekabet koşullarını düzenleyecek yeni tedbirleri almaya ve yeni yasal değişiklikleri yapmaya devam etmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, gerçekleştirdiği faaliyetleri ile enerji sektörünün gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963