scorecardresearch.com Finansal Sistem ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Finansal Sistem

Finansal Sistem

Yazar : Batu Tunay

Yayınevi : Birsen Yayınevi

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu kitap, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü''nde, ardından Marmara Üniversitesi LLB.F. Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü''nde ve Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu''nda verdiğim Finansal Hizmetler Ekonomisi, Bankacılık, Para Teorisi ve Politikası derslerinin notlarının geliştirilmesiyle doğmuştur. Aslına bakılırsa, çok uzun bir süreden beri finansal sistem, finansal kurumlar ve parasal ekonomi konularını bir arada ele alacak bir kitap yazma düşüncesi kafamda hep vardı. Ancak bu düşüncemi, 2001 yılı Ekim ayında Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu''nda göreve başladıktan sonra gerçekleştirme olanağı bulabildim. Geçen dört yıl zarfında, araya kimi duraklama dönemleri girse de yoğun bir çalışmanın ürünü olarak bu kitap ortaya çıktı. Verdiğim derslerde, kitabımın bazı bölümlerini öğrencilerimle paylaşma ve pedagojik açıdan sınama olanağını da elde ettim. Böylece uygulama sırasında gördüğüm sorunları giderme ve eksiklikleri telafi etme imkanım oldu. Elinizdeki kitabı tasarlarken, beni yönlendiren ve teşvik eden en önemli unsurlar, öğrencilerimin öğrenme isteği ile parıldayan gözleri ve ne yazık ki kitap almaya ayırabilecekleri geniş bir bütçeleri olmayışıydı. Dolayısıyla, onlara yapabileceğim en büyük katkının mümkün olduğunca daha fazla mesleki derse kaynak oluşturabilecek bir kitap hazırlamak olduğuna karar verdim. Fakat böyle geniş kapsamlı bir kitabın teknik konularda yüzeysel kalmak gibi bir riski olacağı da açıktır. Bu kaygı, beni kitabın kapsamından taviz vermeden ve gereksiz detaylara girmeksizin teknik açıdan önem taşıyan konuları etraflıca ele alan bir kurgu oluşturmaya itti. Belki de bu kitabı kaleme alırken yaşadığım en önemli sorun sözünü ettiğim kurguyu oluşturmak ve tekrarlardan kaçınmak olmuştur. Diğer taraftan kuşku yok ki, hem geniş kapsamlı hem de teknik anlamda derinlemesine bilgiler içeren bir çalışma yapmak fazla iddialı ve güç bir hedeftir. Üstelik son derece hızla değişen ve gelişen finans ve finansal ekonomi alanlarında. Ancak, günümüzün şartlarının güç hedefleriri gerçekleştirilmesini zorunlu kıldığı ve başarılamasa bile bu hedefe, ulaşmanm denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sözünü ettiğim hedefe ulaşıp ulaşamadığımın takdirini değerli okurlara bırakıyorum. Umarım, çabamın özündeki iyi niyet yapmış olabileceğim hataların mazur görülmesini sağlar... (Önsöz''den)

20.0x28.0

Ciltsiz

1. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963