scorecardresearch.com Dünya Tarım Ürünleri Ticareti Ve Gelişmekte Olan Ülkeler ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dünya Tarım Ürünleri Ticareti Ve Gelişmekte Olan Ülkeler

Dünya Tarım Ürünleri Ticareti Ve Gelişmekte Olan Ülkeler

Yazar : Elif Uçkan Dağdemir

Sayfa Sayısı : 159

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Tarım ve tarımsal faaliyetler insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. İnsanoğlunun yerleşik düzene geçip kendi yiyeceğini üretmeye başlamasıyla birlikte toprağa olan bağımlılığı artmış; bu bağımlılık ilişkisi ise medeniyetlerin doğuşuna ve gelişmesine, yeni yerleşim bölgelerinin kurulmasına, bilginin ve yeni üretim yöntemlerinin yayılmasına tanıklık etmiştir. Uygarlık tarihi için büyük bir önem arz eden tarımsal üretim ve tarım sektörü, sahip olduğu özellikler nedeniyle iktisat biliminin de ana inceleme konularından biri olmuştur. Tarımsal üretimin iktisat bilimi açısından en önemli özelliklerinden biri, ülkeler arasında uluslar arası mal ticaretinin başlamasına ve gelişmesine öncülük etmiş olmasıdır. Tarım sektörünün ülkeleri ekonomik kalkınma sürecinin ileri evrelerine taşıyan bir ana sektör olarak kabul edilmesi de tarımın daima iktisat biliminin ana ilgi alanları içinde yer almasına neden olmuştur. Dünya tarım ürünleri ticareti konusu ise uluslar arası ticaretin sadece sanayi mallarının üretiminde uzmanlaşmış gelişmiş ülkelere değil, tarımsal ürünlerde karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olan gelişmekte olan ülkelerin de kazanç elde edeceği bir faaliyet olduğunu iddia eden Adam Smith’den günümüze değin güncelliğini korumuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963