scorecardresearch.com Avrupa'dan Karşılaştırmalı Yerel Yönetim Örnekleri ve Tüm Muhasebe - Finans Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa'dan Karşılaştırmalı Yerel Yönetim Örnekleri

Avrupa'dan Karşılaştırmalı Yerel Yönetim Örnekleri

Yazar : Bilal Şinik

Sayfa Sayısı : 424

Yayınevi : Türkmen Kitabevi

Tür : Muhasebe - Finans

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Dr. Şinik''in "Avrupa''dan Karşılaştırmalı Yerel Yönetim Örnekleri" başlıklı bu çalışması, Avrupa''da yerel yönetimlerle ilgili olarak öne çıkan sorunları ve kavramları tespit ederek (katılım, özerklik, bölgeselleşme gibi); Fransa, Macaristan ve Türkiye''nin yerel yönetim modellerini bu kavramlar çerçevesinde değerlendirmektedir. Fransa ve Macaristan köklü devlet gelenekleri ve üniter yapılarıyla Türkiye ile benzeşir. Özellikle AB''nin -merkeziyetçi yönetim yapısı ve kamu yönetimine hâkim olan zihniyet itibariyle Türkiye''ye çok benzeyen- Macaristan üzerindeki etkileri adaylık sürecindeki Türkiye için, gelecekteki yönetsel ve ekonomik yapısı hakkında ipuçları vermektedir. Bunun yanı sıra yönetsel yapısını örnek aldığımız Fransa''nın 2003''te ve sonrasında yaşadığı gelişmelerin incelenmesi de Türkiye''nin yönetsel yapısı açısından önem taşır. Bu çerçevede kitap altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Avrupa''da yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi incelenmiş, ikinci bölümde ise Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği''nin geçmişten günümüze yerel yönetimlerle ilgili olarak aldığı kararlar, düzenlediği toplantı, konferans vb. çalışmalar ve yerel yönetimlerle ilgili imzaladığı anlaşmalar incelenmektedir. Bölümün son kısmında ise özellikle 1980 sonrası tüm dünyada kamu yönetiminde yaşanan değişimin kurumsal dinamiklerini oluşturan Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) yerel yönetim politikaları çerçevesinde ele alınmıştır. Ardından üç ve dördüncü bölümlerde Fransa ve Macaristan''da yerel yönetimler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölüm''de ise ''yerel özerklik'' ve ''yerel katılım'' kavramları üzerinden incelenen ülkelerin bir karşılaştırması yapılmıştır. Son bölümde ise, ''bölgeselleşme'' ve ''yerel yönetim bankacılığı'' üzerinde durulmuştur. Kitap bu içeriğiyle gerek Avrupa ülkeleri yerel yönetimleri üzerine çalışanlar gerekse yerel katılım, yerel özerklik ve bölgeselleşme konularında çalışanlar için başvuru kaynağı niteliğindedir. (Tanıtım Bülteninden)

14.0x20.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963