scorecardresearch.com Sollamalar ve Tüm Mizah / Karikatür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sollamalar

Sollamalar

Tür : Mizah / Karikatür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • İlk bakışta bir tür fıkra antolojisi, bir mizah çalışması gibi görünse de aslında Sollamalar hayli farklı bir taih çalışması olarak nitelendirilebilir; Türkiye solunun kültürel, sosyal, siyasal tarihine çok sahici, çok hayatın içinden bir yaklaşım... Türkiye solunu, solcularını gündelik yaşamın içinde ele alan, fıkra gibi olayları kişisel anektodları mizahın süzgecinden geçirerek aktaran özel bir tarih çalışması gerçekleştirmiştir Zafe Aydın. Çoğunlukla trajikomik olan öykülerin bazıları doğrudan yazarın kendi başından geçmiş, ama elbette büyük çoğunluğu bir tür ''sözlü tarih'' olarak konuşulan, hatta kuşaktan kuşağa aktarılan "gerçek hayat hikayeleri..." Bazılarını gülerek, bazılarını hüzünlenerek okuyacağınız bu öykülerin her biri "ibret vesikası" gibi... Solun tarihi sadece polis kayıtlarında, mahkeme tutanaklarında, siyasi örgütlerin / partilerin arşivlerinde bulunmaz, aynı zamanda bu kitapta derlenen türden olaylarda da bu tarih belki daha gayri resmi ama daha sahici bir şekilde yer alır. Her biri yaşanmış, gerçek olayları anlatan, hepsi ayniyle vaki bu anektodlarla da Türkiye solunu ve solcusunu anlatan az şey bulunur. İyi ya da kötü; onurlu ya da düşkün; muzaffer ya da yenilmiş; direngen ya da teslimiyetçi; başarılı ya da başarısız; cesur ya da korkak; zeki ya da aptal.. Türkiye solu ve solcusu üzerine konuşurken, düşünürken bunlara benzer ikilemlere, kavramalra başvurabilirsiniz, ama yine de derdinizi anlatmak kolay olmayacaktır. Çünkü sol insanlarla uğraşır. Ve insan çok karmaşık, çok derin bir gerçekliktir. Solun nasıl bir gerçeklik, solcuların nasıl insanlar olduğunu kavramak için bu kitapta toparlanan "solculuk hallerini" görmek gerekir...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963